Директор Агенције за спречавање корупције (АСК) Душан Дракић казао је у Јутарњем програму ТВЦГ да очекује да ће случај “сатови” бившег предсједника државе Мила Ђукановића врло брзо бити ријешен, најкасније до краја ове године. Дракић је поручио да ће осим тог случаја, настојати да ријешете све оне које интересују јавност дуги низ година.
Истиче да су протеклог викенда управо радили на случају да ли је бивши предсједник државе и некадашњи челник Демократске партије социјалиста (ДПС) Мило Ђукановић законито стекао вриједну колекцију сатова.
“Припремили смо одређене радње, још да спроведемо и мислим да ће бити врло брзо ријешени. Надам се да ћемо до Нове године да ријешимо све те случајеве које интересују јавност дуги низ година”, рекао је кратко Дракић.
Иста ситуација је и са случајем “Коверта”.
“Морамо сјести и морамо тужилаштву дати алата да дјелује брзо и да спријечи одређене радње. Мислим да ћемо се сви сложити да у том случају није проблем прања новца већ нешто друго. Нажалост, опет долазимо до тога да је прошло 5-6 или више година од тог случаја и опет ћемо чекати да добијемо правни епилог”, навео је он.
Гостујући у Јутарњем програму ТВЦГ Дракић је казао да кад погледамо у задњих 10-20 година, грађани и медији су били доста активни и није било затворених тема, док су институције, каже, биле доста неактивне у цијелом овом периоду. Оно што је каже, заказало, јесте да АСК мора бити актуелан и присутан код тема које су битне.
Коментаришући локалне изборе у Беранама, Дракић каже да је функционерска кампања врло мало дефинисана законом али да се нада да ће је нови више обухватити.
“У Беранама овог пута је можда и најмање било примјера функционерске кампање. Оно што је битно је да су партије потрошиле много више. Пратимо њихове активности, трошкове и провјеравамо их… Оно што је битно је да имамо законодавни оквир, Закон о спречавању корупције се мијења, Закон о финансирању партија исто, надам се да наредне изборе нећемо дочекати у оваком амбијенту, већ да се више институција укључи”, казао је Дракић додавши да ту мисли и на АЕМ и тужилаштво.
Бившој директорици Агенције за спречавање корупције, Јелени Перовић, укинута је мјера забрана напуштања стана. Директор АСК-а каже да не би коментарисао то, јер је поступак против ње у току.
“Урушен је углед Агенције, онолико колико је постојао и биће потебно да вратимо повјерење у наш рад. Знали смо да је лоша ситуација али да имамо преко 600 предмета по којима морамо да поступамо. Није лако, није да тражимо алиби, али ти случајеви морају бити ријешени. Неки случајеви чекају из 2013. године чак”, казао је Дракић.
Дракић је навео да је број предмета у 704, а откако је он дошао на чело АСК-а окончана су 150. Очекује да та бројка буде и 200 након протеклог викенда.
“Више од 130 случајева смо нашли одређене неправилности, али доста ових случајева је из ранијег периода, прије више година, тако да морамо се и тиме бавити”, казао је Дракић.
Када је ријеч о новој власти, од 2020. па до сада, Дракић истиче да је ријеч о аматеризму кад је у питању подношење извјештаја о имовини.
“Да ти извјештаји нијесу тачни и потпуни, да не осликавају право стање и оваква дефиниција не даје могућност нама грађанима да видимо каква је слика стања прихода и имовине том јавном функционеру. Закон мора да се поштује и он је једнак за све”, рекао је он.
Дракић каже и да је тренд злоупотребе службених возила и даље активан.
“Преко четири хиљаде службених возила, користе се знамо како. Ако се неком додијеле 24 сата они се морају користити у приватне сврхе, а за то нема никакве санкције. Морам да апелујем да је то јавни ресурс, да смо свједоци да се користе бесумично у Црној Гори, и мислим да треба да се сведу на најмању могућу мјеру и користе се само у службене сврхе, осим полиције и таквих институција”, рекао је Дракић, и додао да су сви службеници АСК-а “паркирали” службена возила.