Улазак Срба у владу Милојка Спајића вишеструко је значајан због будућих процеса који Црној Гори треба да донесу унутрашњу стабилност.
Дуго се у институционалним и ванинституционалним круговима раубовао наратив да Срби који су на референдуму 2006. гласали за заједничку државу, који не признају тзв. Косово, залажу се за најбоље односе са братском Србијом, за балансирану спољну политику, не могу бити дио извршне власти ма колико гласова освојили на изборима. Нашим уласком у владу тај злокобни концепт је разбијен и увјерен сам никад више неће бити доминантан у Црној Гори. Такође, водећи промотери антисрпске политике претходне двије и по деценије потпуно су изоловани, и у својој екстремизацији клизе ка политичко-друштвеној маргини.
Овако, у разговору за „Новости“, предсједник Демократске народне партије и један од лидера коалиције „За будућност Црне Горе“ Милан Кнежевић, оцјењује актуелну политичку ситуацију у Црној Гори након реконструкције Владе и уласка политичких представника српског народа, први пут од обнове државне независности 21. маја 2006. године. На питање како одговарају на нападе да је ово најгломазнија влада у историји Црне Горе и да су фотеље биле прече од идеологије и програмских начела, Кнежевић одговара:
„Влада коју подржава готово две трећине парламента морала је имати гломазни концепт, јер су представници Бошњачке странке ушли у њу као резултат договора и консултација већине која је направљена у октобру прошле године. Свакако, очекујем да ће премијер Спајић, заједно са нама, у наредном периоду сагледати учинковитост сваког потпредсједника и министра, и без икаквих емоција одредити се према његовом даљем останку у влади.“
Нашли сте се на удару јер сте се заклели Богу и Светом Василију Острошком да нећете гласати за улазак Бошњачке странке у владу али сте ипак притиснули тастер „за“. Шта је пресудило?
„Тачно је да сам у једном полемици са предсједником Бошњачке странке Ервином Ибрахимовићем изговорио заклетву да ћу бити против њиховог уласка у владу уколико не раскрсте са ДПС. Ми имамо чврсто дату ријеч од колеге Ибрахимовића да ће његова странка раскинути коалицију са ДПС у Бијелом Пољу до доношења буџета у тој општини. У супротном, премијер Спајић и постојећа парламентарна већина ће покренути иницијативу за смјену министара из Бошњачке странке. То је мени било довољно да гласам за улазак БС, јер сматрам да сам им хришћански пружио прилику да раскрсте са Миловом странком, а да нисам издао ниједно своје увјерење, нити погазио заклетву. Уосталом, чињеница да сам једини предсједник партије парламентарне већине који није лично узео ниједну државну функцију, најбоље говори о томе да гласајући за улазак Бошњачке странке у владу, нисам гласао да постанем министар ни потпредсједник, већ да наставим остваривање зацртаних идеолошких циљева.“
Чујемо и оцјене из појединих кругова да ће ово бити „Вучићев, а не Спајићев кабинет“. То има везе са чињеницом да ви и Мандић истичете добре односе са предсједником Србије?
„Оптерећеност Александром Вучићем постаје озбиљна дијагноза за све оне који сопствене неуспјехе, фрустрацију и немоћ лијече кроз свакодневно помињање предсједника Србије. Болест је свачија, али нажалост, за ову њихову нема лијека. Немам намјеру да због њихове дијагнозе прекидам комуникацију са Александром Вучићем, јер би то значило да су и мене инфицирали.“
Да ли су везе са Србијом и наклоност према Русији дежурни разлог због чега САД желе да вас елиминишу из извршне власти? Поново су изразили забринутост због учешћа ЗБЦГ у влади…
„И ја сам изразио забринутост због покушаја атентата на Доналда Трампа и (не)намјерног пропуста безбједносних служби које су од њега направиле лаку мету за одстријел. Моја забринутост за безбједност Трампа је много утемељенија и озбиљнија у односу на њихову да ћу Црну Гору однијети Путину на поклон.“
Кад погледамо односе у региону, али и глобална превирања, да ли ваша оцјена, након што вас је Загреб ставио на црну листу -„да су нацисти побиједили, а ми изгубили“ ђелује као хипербола?
„Нажалост, више звучи као оксиморон у ком су нацисти и усташе били добри ђечки, а они који су се борили против њих, изгледа су били на погрешној страни историје. Властима у Хрватској је требало готово мјесец дана од усвајања Резолуције о геноциду у Јасеновцу, да нас прогласе за персоне нон грата, и то дан након што су Срби ушли у владу. Јасно је сваком да не би било никаквих забрана да нисмо ушли у владу, пошто су то хрватске власти прижељкивале, и то на исти начин као што су елиминисале сваку могућност да политички представници Срба из Хрватске буду у влади. Знам да сам којим случајем предложио Резолуцију о „геноциду“ у Блајбургу, да бих експресно од министра Радмана добио хрватску путовницу. А ако сам на нешто поносан у досадашњем политичком животу, то је свакако резолуција о геноциду у Јасеновцу, макар никад више не видио бијели Загреб град како ономад пјеваше друг Раја (Лазар Ристовски) у филму „Тито и ја“. И доказ да смо били у праву, представља реакција званичне Хрватске којом у ствари негира геноцид у Јасеновцу.“
Бечићу као да је жао што још неко из Владе није на црној листи Загреба. Како тумачите то што је уплео Србију, ријечима да је био жртва Београда након усвајања резолуције о Сребреници?
„Колега Бечић је само примјетио да су постојали одређени критеријуми који су опредијелили ко ће бити стављен на црну листу, а ко неће, и ту не видим ништа спорно. Лично, био бих разочаран да су ме изоставили са ове листе забрањених. Такође, нисам упознат да је Бечић имао било каквих проблема приликом уласка и боравка у Србији, тако да ћете одговор на ово питање морати да затражите од њега.“
Због чега се у недоглед одлаже објављивање пописа? И хоћемо ли најзад сазнати колико Срба има у Црној Гори, сад кад су и они ушли у власт?
„Није све тако црно као што се црни, Монстат нас је јуче обавијестио да су добили шифру за софтвер у који ће уносити податке са пописа. Остало је још да купе софтвер, али прије тога морају расписати тендер за исти. И онда само остаје да распишемо тендер за руковаоце софтвера, и чим их изаберемо – готово. Тако да вјерујем да ћемо до почетка новог пописа 2033. добити податке пописа из 2023. године.“
Хоћете ли се изборити за споразум о двојном држављанству са Србијом и хоће ли српски језик коначно добити статус службеног?
„Српски језик, двојно држављанство, тробојка, побољшање положаја српског народа, представљају нашу људску и идеолошку платформу коју желимо да реализујемо. Многи нису вјеровали да ћемо ући у владу, сад не вјерују да ћемо реализовати ове програмске циљеве, али ми нисмо ушли у власт да бисмо добили службена возила и кабинете, већ да остваримо нашу идеологију.“
Недавно сте ослобођени оптужби за организацију државног удара. Јесте ли размишљали да тражите одштету због прогона које сте претрпјели ви и ваша породица?
„Сачекаћу реакцију тужилаштва кад добије писани отправак пресуде, јер од тога зависи да ли ће овај монтирани процес послије осам година бити окончан. У сваком случају, не постоји новчани износ који може надокнадити голготу нашу и наших породица.“
Вјерујете ли у информације да се спрема атентат на Мила Ђукановића и у причу да ће се против њега водити судски процес?
„Свакако да треба провјерити све наводе који су се појавили у медијима како би се отклонила било каква сумња и опасност не само по Мила Ђукановића, него сваког грађанина у Црној Гори. Остављам надлежним органима да се огласе кад процјене за сходно и на тај начин потврде или елиминишу поједине медијске написе.“
(Новости.рс)