Питање Школског брода “Јадран”, које није ново, као и питање разграничења са Хрватском, биће ријешено у договореној динамици, до постизања консензуса уз очување националних интереса двију држава, изјавио је црногорски премијер Милојко Спајић.
Спајић је рекао да је улазак у Европску унију од највеће важности за Црну Гору.
“На том путу је рјешавања отворених билатералних питања једна од обавеза, а није нека тајна да су у односима са Хрватском на столу добро позната питања, која нијесу ријешена деценијама уназад. Морам да истакнем да смо са Републиком Хрватском у интензивној комуникацији у конструктивном и пријатељском тону. Ријеч је о држави која у континуитету, од обнове државне независности Црне Горе, подржава наш еуро-атлантски пут и наше стремљење и жељу за реформским процесима. Овакав однос Републике Хрватске недвосмислено је потврђен кроз све фазе европске интеграције Црне Горе”, рекао је Спајић у одговору на посланичко питање Милана Кнежевића (ЗБЦГ).
Како је навео, недавном одлуком Савјета ЕУ да затворимо три преговарачка поглавља, уз подршку свих држава чланица ЕУ, па самим тим и Републике Хрватске, потврђена је спремност званичног Загреба да настави да подржава Црну Гору до пуноправног чланства у Европској унији.
“Тако да не можемо говорити о блокади нашег европског пута, већ о застоју у једном поглављу. Постоје одређена питања у нашој билатералној агенди која, у одређеној мјери, оптерећују међудржавне односе и која ова Влада планира ријешити билатерално, у духу добросусједства, међусобног уважавања и на принципима међународног права и равноправним основама. Како сам рекао, ради се о питањима која су наслијеђена из прошлости и чије рјешавање представља нашу моралну, али и правну обавезу, имајући у виду пресуде Европског суда за људска права и дух европских вриједности. Упутили смо писмо Хрватској у вези са легитимним питањима од интереса, у циљу рјешавања онога што се слажемо да су цивилизацијска и вриједносна питања, попут обештећења заточеницима логора Морињ или адресирања питања ратних злочина”, казао је Спајић.
Додаје да је Влада Црне Горе већ предузела извјесне конкретне активности, на начин што је у циљу обезбјеђивања и заштите идентитета хрватске националне мањине у Црној Гори донијела Одлуку о уређењу имовинско-правних односа између Владе Црне Горе и Општине Тиват за Дом културе ‘Јосип Марковић’ у Доњој Ластви, како би, по завршетку процеса, хрватска заједница имала трајно ријешено мјесто окупљања и дјелованја.
“Питање Школског брода ‘Јадран’, које није ново, као и питање разграничења са Хрватском, биће ријешено у договореној динамици – до постизања консензуса, уз очување националних интереса двију држава. На крају, узимајући у обзир велику подршку грађана за улазак Црне Горе у ЕУ, сви чиниоци 44. Владе једногласно су усвојили платформу Барометар 26, како би се обавезали да ће све активности, на линији рјешавања отворених питања са Републиком Хрватском, али и у односима са осталим земљама Европске уније, бити усклађене за планираним завршетком процеса преговарања до краја 2026. године”, рекао је Спајић.