Америчка амбасадорка у Црној Гори Џуди Рајзинг Рајнке изразила је у интервјуу за Глас Америке оптимизам у погледу напретка земље на путу ка чланству у Европској унији, послије одлуке Европске комисије да упути позитиван Извјештај о испуњености привремених мјерила у поглављима 23 и 24 (ИБАР) који је услов за даљи наставак преговора.
О ИБАР-у ће коначну одлуку донијети Савјет ЕУ. Рајнке је међутим поручила да црногорској влади предстоји још тежи посао – да оствари конкретне резултате у области владавине права.
Истакла је и да помно прати најаве реконструкције владе у коју би, према коалиционом споразуму ушли представници бившег Демократског фронта, и навела да су Сједињене Државе усредсређене на то да ли су црногорски лидери посвећени циљевима на које су се обавезали.
“Очекивања америчке владе су усклађена са очекивањима црногорских грађана. И од тога треба почети, зато што то заиста има везе са будућношћу земље. Очекивање да ће Црна Гора бити чланица Европске уније, што ће се догодити, и кредибилан НАТО савезник. И то је свакако нешто на шта би Црна Гора требало да буде поносна. Све што радим на терену са мојим изванредним тимом из амбасаде и са нашим партнерима у Црној Гори усклађено је са оним што влада каже да су јој циљеви и очекивања. И постижемо напредак, нарочито када је ријеч о чланству у Европској унији. Видимо напредак што је веома задовољавајуће. И заиста ми је драго што је Црна Гора сада на ивици тог великог корака”, казала је Рајнке, за Глас Америке.
На питање да ли види било какав несклад или двосмисленост у ономе што влада говори, и ономе што конкретно ради, нарочито када је ријеч о спољној политици, Рајнке је казала да за САД за нас постоји шири национално безбједносни циљ.
“То је да имамо савезника и партнера на којег можемо увијек рачунати, савезника и пријатеља који је стабилан и просперитетан. И ја Црну Гору видим у том свијетлу. Ријеч је о земљи која постиже напредак. Црна Гора је усвојила најновији пакет ЕУ санкција, и даље је 100 одсто усклађена са спољнополитичком и безбједносном платформом ЕУ и то су важне ствари које треба узети у обзир. Шире гледано, сматрам да су Црна Гора и Сједињене Државе на истом путу када је ријеч о спољној политици и националној безбједности. То је важно. Када радите са савезником, морате да знате да сте сагласни у погледу пријетњи и прилика”, поручује Рајнке.
На питање да ли је оправдан оптимизам Црне Горе да би могла да постане чланица Европске уније 2028. Године одговара позитивно.
“Да, вјерујем. Велики сам оптимиста. И мислим да то одражава став цијеле америчке владе. Оптимисти смо да је нова влада господина Спајића, која је на положају кратко вријеме, веома усредсређена на тај циљ. И потези у влади, подржани потезима у парламенту, су се заиста ускладили да се постигне тај велики корак. А ријеч је великом кораку, мало бирократском на неки начин, али је тај Извјештај о испуњености привремених мјерила или ИБАР како је познат, је нешто заиста важно зато што показује да је влада оснажила поглавља која се тичу владавине права. Владавина права значи да су правосуђе, тужилаштво и програми за спровођења закона довољно снажни да почну да се рјешавају и заиста сузбију корупција у друштву и групе за организовани криминал које заиста морају да се разбију”, поручила је Рајнке.
Скупштина Црне Горе усвојила законе потребне за добијање ИБАР-а у преговорима са ЕУ, а амбасадорка САД каже да је оптимиста.
“Зато што видимо да се очекује потенцијално добијање ИБАР-а у јуну када ћемо знати да ли ће земље чланице ЕУ гласати да је Црна Гора испунила привремена мјерила. Међутим, онда слиједи тежак посао. У ствари, дио после добијања ИБАР-а је чак тежи зато што онда морају да се решавају сва поглавља у процесу приступања ЕУ, без обзира да ли је ријеч о закону о конкуренцији, животној средини и многим другим. И да се заиста покаже напредак и конкретни резултати у области владавине права. Тако да желим да вам кажем да сам оптимиста. Као што се чини да је влада подједнако оптимиста”, истиче Рајнке.
На питање да ли САД вјерују да је Црна Гора направила значајан напредак у борби против организованог криминала и корупције и да ли види било какве елементе политичке одмазде у тој борби, како тврде неке опозиционе странке, Рајнке каже да је веома тешко борити се против корупције која је подмукла.
“Када је у систему, потребан је заиста тежак рад веома озбиљних актера да би се ријешила. Постизање напретка у борби против корупције широм свијета је један од глобалних приоритета Америке. И наш рад у Црној Гори, региону и шире је повезан са нашим спољнополитичким циљевима. Грађани заслужују владу којој могу да вјерују. Да, има напретка, апсолутно. И потребан је тежак рад да се осигура да нема одмазде, већ да се рјешавају проблеми везано за актере и сумњиве организације које покушавају да утичу и изврну одлуке владе и њене програме. То је тежак рад који наступа једном када се добије ИБАР”, истиче Рајнке.
Она поручује и да САД помно прате најављену реконструкцију владе и очекивање да у њој буду министри из коалиције За будућност Црне Горе
“Помно то пратим. Интересује ме да видим шта ће премијер предузети када је ријеч о том позиву на реконструкцију послије одлуке Европске уније крајем јуна. Знам да постоје други политички ентитети који би вољели да се придруже влади, тако да ће можда бити разговора о томе како ће влада изгледати послије краја јуна”, навела је Рајнке.
На питање да ли постоје неке црвене линије када је ријеч о америчкој подршци, одговара:
“Ја не говорим о црвеним линијама. Пратим саме потезе Владе Црне Горе. Они говоре гласније од ријечи”.
извор: Глас Америке