Министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања у Влади Републике Србије Немања Старовић изјавио је данас да је последњи круг техничког дијалога Београда и Приштине одржан у уторак у Бриселу завршен без конкретних резултата због одбијања Приштине да разговара чак и о тзв. европском нацрту Заједнице српских општина (ЗСО), али да не смемо одступити од преговарачког стола колико год били незадовољни.
“Здраворазумски нико не може очекивати од Србије да се обавеже на примену нечег новог што би проистицало из закључака из Охрида, а уколико се не направе одлучни кораци у правцу онога што представља обавезу Приштине већ пуних 11 година, а то је формирање ЗСО. Не могу бити велики оптимиста када говоримо о наставку преговарачког процеса”, казао је Старовић за РТС.
Додаје да су стране добиле рок да до 18. јула пошаљу своја писана изјашњења на предлоге који су изнети.
Одступање од преговарачког стола, како каже, имало би драстичне последице по Србију.
“Оно што представља израз мојих страховања, то је да преговарачки процес постаје све више и више ирелевантан с обзиром на све оно што се дешава у Бриселу. Све мање има своју рефлексију на стање на терену, а стање на терену се мења искључиво једностраним потезима приштинске администрације, Аљбина Куртија, сада већ у једном дужем континуитету”, наглашава Старовић.
Подсећа да пуних годину дана не постоји могућност промета робе произведене у централној Србији на простору Косова и Метохије, као да су и даље проблеми нелегитимних градоначелника, односно одборника Скупштина општина на северу КиМ-а.
,,И даље имамо један режим који подсећа на режим војне окупације са сталним распоређивањем тих специјалних милитаризованих моноетничких албанских снага, тзв. косовске полиције. Све то драстично мења ситуацију на терену, дешава се у потпуности изван оквира Бриселског дијалога који због тога постаје све више и више релевантан. Ти потези не наилазе на некакву вербалну осуду, међународних чинилаца пре свега држава Квинте, али без оног крајњег ефекта који би довео до повлачења тих потеза”, оцењује Старовић.
Наглашава да је потребна једна веома темељна промена у приступ оних кључних међународних чинилаца како би вратили кредибилитет и релевантност самом бриселском дијалогу.
То, истиче, може да се учини једино тако што ће се стати на пут и зауставити спровођење тог обрасца једностраних мера које Приштина спроводи од доласка Аљбина Куртија.
,,Нема никакве користи од тога да се постављају некакве прилично бесмислене политичке препреке, а које се тичу напретка у дијалогу, када је већ свима јасно, дакле, да је она страна која тај дијалог блокира и обесмишљава, заправо приштинска страна, а да не постоје ни најмање одговорност званичног Београда”, закључује Старовић.