Без обзира што поједине партије носе хипотеку свог ранијег дјеловања, а неке друге не уживају наклоност међународне заједнице, право да буде у влади има свако ко је на изборима добио повјерење грађана и ко прихвата програм и концепт будућег кабинета.
То је за Вијести оцијенио професор политичких наука на Универзитету Доња Горица Предраг Зеновић, анализирајући који политички актери би потенцијално могли да чине нову извршну власт, о чијем стварању се преговара. Разговоре, неформалне и формалне, већ мјесец и по води Покрет Европа сад (ПЕС), али се још не зна с ким би могли да направе владу.
Иако су доскора у јавности веће шансе даване аранжману без коалиције За будућност Црне Горе (ЗБЦГ), незадовољство Бошњачке странке (БС) понуђеним мјестима у власти отворило је опцију потенцијалног савезништва са ЗБЦГ. Међутим, још нема наговјештаја да ли ће га бити.
Једна од препрека томе могло би да буде инсистирање Амбасаде САД-а да им ЗБЦГ није партнер, те прекјучерашња порука да се “радују сарадњи с владом чији чланови подржавају приступање Црне Горе ЕУ, јединствену подршку НАТО-а Украјини, грађанску природу државе…”.
На ту карту игра БС, чији је лидер Ервин Ибрахимовић јуче у Подгорици разговарао с представницима држава Квинте и амбасадорком ЕУ. Сусрет је, како су Вијестима рекли дипломатски извори, иницирао Ибрахимовић, а из БС-а су саопштили да је на састанку “истакнуто да је за Црну Гору важно да што прије добије владу јасне евроатлантске оријентације, потпуно и недвосмислено посвећену поштовању вриједности на којима су утемељени ЕУ и НАТО”.
Предраг Зеновић каже да је у јавности створена “слика дихотомије” у којој се бира између БС-а и ЗБЦГ, коалиције коју чини дио партија доскорашњег Демократског фронта (ДФ). Наводи да је БС остварио завидан изборни резултат (шест посланичких мандата), да је у више наврата учествовао у власти, али да су “деценијски добри односи с Демократском партијом социјалиста (ДПС)” и мањак критичности према тромом европском путу владе у којој су учествовали”, њихова хипотека у преговорима.
БС је, као дугогодишњи савезник ДПС-а, препознат као клијентелистичка партија, за чије се поједине функционере везују неке афере.
ПЕС је Ибрахимовићевој странци понудио у неформалним преговорима позицију вицепремијера за европску и спољну политику, министарство саобраћаја и инфраструктуре, те ресоре просвјете, пољопривреде и дијаспоре, али је она то одбила, сматрајући да јој, сходно резултату избора, припада више.
Они, према незваничним сазнањима Вијести, сматрају да су Демократе, које имају једног посланика више од њих, добиле већи “колач власти” јер је начелно договорено да им, уз четири министарства и једно вицепремијерско мјесто, припадне и позиција шефа парламента. У БС-у мисле да та функција вриједи као два ресора, и да стога они треба до добију још мјеста у власти.
Кад је ријеч о ЗБЦГ, Зеновић подсјећа да она није дала министре из својих редова након смјене власти 2020. године, кад су били најјачи дио скупштинске већине, премда, додаје, врше власт у важним државним секторима. Каже да се у њиховом случају користи “аргумент ненаклоности западних партнера”, што је, подвлачи, непримјерено за једну суверену и стару европску државу, и није у демократском духу, али ни западноевропском просвјетитељском духу слободе мишљења и увјерења.
Из ЗБЦГ су ћутањем испратили посљедњу поруку из Амбасаде САД-а, иако су раније у сличним приликама знали да оптуже ту државе за мијешање у унутрашња питања Црне Горе. Из те коалиције Вијестима нису одговорили како гледају на став амбасаде и сматрају ли да је он уперен против њиховог учешћа у власти.
Зеновић наглашава да би сваки конституент будуће владе требало да, прихватањем предложеног програмског оквира, не ради ништа супротно, и да ради искључиво у корист “евроатлантске спољнополитичке платформе будуће владе, јер је она постала неодвојиви елемент националног интереса Црне Горе”.
“Европске интеграције су, без остатка, једна од ријетких тачака нашег друштвеног и политичког консензуса. Оне подразумијевају трансформацију и европеизацију државе и друштва, борбу против корупције и криминала, департизацију и реформу државне управе, слободу медија, људска и мањинска права, и на мандатару је да процијени ко му на том зацртаном путу може бити ефикаснији партнер”, поручује саговорник.
ПЕС је, осим са ЗБЦГ и БС-ом, разговарао и с представницима Демократа, коалиције Социјалистичке народне партије (СНП) и Демоса, те функционерима Албанског форума, Албанске алијансе и Хрватске грађанске иницијативе (ХГИ).
Сви ти политички актери начелно су (уз неке допуне) прихватили предлог принципа ПЕС-а о формирању владе, у ком се заговара стварање кабинета пропорционално изборном резултату, спровођење економског програма Европа сад 2.0, једнаке шансе приликом избора на функције…
Зеновић: ПЕС тражи широку подршку
Зеновић оцјењује да је преговарачка тактика ПЕС-а да се иде ка ширем коалиционом блоку који има за циљ стабилну већину, без могућности да неки њен сегмент блокира или уцјењује опстанак владе.
“Али и одблокирање процеса именовања значајних правосудних функција, као предуслова за европске интеграције. То је лекција демократског искуства послије 2020: влада је носилац унутрашње и спољне политике, али су њени изгледи да дјелује без скупштинске подршке ограничени и под сталном сјенком демократске нелегитимности”, објашњава саговорник.
Он каже да је прво и кључно питање програмског усмјерења владе, политичких принципа и вриједности, али и, како наводи, погледа на будућност политичке заједнице Црне Горе.
“ПЕС је већ дао скицу тог вриједносно-програмског оквира на ком би се темељио рад владе, и нема сумње да је добио легитимитет грађана да тај оквир дефинише. ПЕС-у је политички у интересу да буде досљедан том оквиру, јер након сваког раста подршке и освајања власти хоризонте очекивања рађана обично замијене неповјерење и разочарање”, наглашава Зеновић.
ЗБЦГ тражио пет ресора, да им се оставе позиције” по дубини”…
Лидер ПЕС-а Милојко Спајић разговарао је јуче са Миланом Кнежевићем и Андријом Мандићем (ЗБЦГ) и они су том приликом тражили потпредсједничко мјесто у Влади, пет ресора, позицију предсједника Скупштине и да им остану сви ресори “по дубини”, сазнају “Вијести” из више извора.
Од тих пет ресора у извршној власти, ЗБЦГ очекује два кључна – саобраћај и енергетику, рекао је извор.
Иако је коалиција ЗБЦГ раније казала да не траже сектор безбједности, позиција предсједника Скупштине са собом носи чланство у бројним тијелима које чине дио безбједносног сектора, омогућава приступ тајним подацима итд.
Кнежевић је синоћ објавио да су на састанку биле и Демократе: “Јавности и истине ради, на данашњем састанку са ПЕС и ДЦГ тражили смо троструко мање него што нам припада: предсједника Скупштине и два министарства. На понижења нећемо пристати…,” навео је он.
ПЕС је ЗБЦГ понудио мјесто потпредсједника владе, три ресора, два потпредсједника Скупстине и мјеста по дубини.
Према информацијама “Вијести” поједини дипломатски представници исказали су отворено очекивање претходних дана да ће бити постигнут договор о формрању влади,у којој не би било добро, како су рекли, да се нађу партије ЗБЦГ.
У дијелу ПЕС-а су у том смислу разумијели и јучерашњи састанак представника БС-а са амбасадорима квинте, рекао је један од званичника те партије.