Астрономи су спазили два прстена и огроман облак прашине око једне од најближих и најсјајнијих звезда на небу.
Позната као Фомалхаут, звезда се налази 25 светлосних година удаљена од Земље у сазвежђу Јужна риба. Иако се најбоље види са јужне хемисфере, може се посматрати и са северне хемисфере, посебно током јесени.
Њена позиција и чињеница да је толико сјајна значи да је и даље користе за навигацију.
Претходна посматрања кроз телескоп „Хабл“ показала су да је 440 милиона стара Фомалхаут окружена прашином и свемирским материјалом, али су фотографије давале само делимичан увид.
Фотографије у високој резолуцији које је сада направио „Џејмс Веб“, међутим, откриле су околину звезде до изузетних детаља. „Испод“ великог појаса астероида који се креће око звезде налази се и други прстен мањих стена и прашине.
„Оно што видимо јесте прашина остала од судара између планетезимала који давно заборављени остаци од формирања планетарног система“, каже Андрас Гаспар, вођа студије за Универзитета у Аризони.
Након облака прашине од Фомалхаута је спољни прстен који подсећа на Којперов појас у нашем Сунчевом систему, у ком се налазе Плутон и друге патуљасте планете Ерис, Хаумеа и Макемаке.
Новооткривени појасеви и простори између њих сугеришу да планете, које још не могу да виде, круже око Фомалхаута и обликују систем кроз своја гравитациона поља.
„Планете масе попут Нептуна су довољне да обликују унутрашње појасеве“, наводе аутори студије у часопису Nature Astronomy.