Руски поларни истраживачи успјешно су посадили лубенице у станици Восток на Антарктику, најхладнијем мјесту на свијету. саопштио је Институт за истраживање Арктика и Антарктика (ААРИ).
“Резултати експеримента су импресивни. Успјели смо узгојити најјужније лубенице у најтежим условима на Антарктику. Укус и мирис нису ништа лошији у односу на лубенице које имамо код куће. Величина плодова је 13 центиметара у пречнику, а тешки су до једног килограма”, изјавио је геофизичар ААРИ-ја Андреј Тепљаков који води пројекат у станици Восток.
Експреимент је био заједнички пројекат ААРИ-ја, Института за агрофизичка истраживања и Института за биомедицинске проблеме Руске академије наука.
ААРИ у саопштењу наводи да су повољни услови за биљке попут температуре и влажности ваздуха научници створили уз помоћ фитотехничког комплекса који су заједнички дизајнирали Астрофизички институт и научници.
“Приликом узгоја биљака коришћена је танкослојна замјена за тло, храњиве отопине и посебно одабрано освјетљење. Почетком априла засађене су двије сорте лубеница раног зрења, које су способне да се прилагоде ниском атмосферском притиску и недостатку кисеоника. Цвјетови су ручно опрашени крајем маја, а у јулу су поларни опрашивачи могли пробати прве плодове. Цијели процес је трајао 108 дана”, наводи се у саопштењу.
Директор ААРИ-ја Алаксандар Макаров је рекао да осим научног интереса и практичне користи од свјежег поврћа, бобичастог воћа и зеља, заједнички пројекат је имао “бројне додатне важне предности”.
“Стакленик на станици позитивно утиче на емоционално стање поларних истраживача. Увођење праксе узгајања биљака у све руске поларне станице је тема о којој се прича већ дуго, али су потребни прецизни прорачуни ефикасности и трошкова пројекта”, изјавио је Макаров.
Многи истраживачи проводе мјесеце у изолацији, у условима поларне ноћи, ниске температуре и ограниченог животног простора.
Експеримент назван “Плантс” је покренут у Востоку у фебруару 2020. године, а од тада су научници успјешно разрадили систем за узгајање 80 врста поврћа укључујући парадајз, паприке, капар, спанаћ, зеље и друго. Сљедећи циљ тима је да развије технологију за узгој купина, боровница и јагода.