
Највиши облик драме јесте трагедија. Историја Срба је сва трагична. Пут србског народа води врхом опасне литице над безданом. Тим путем може проћи без страха само месечар. Такве су страхоте на том путу. Да су Срби гледали на ниже у пропаст изнад које путују, уплашили би се и брзо пали и пропали. Али су они гледали на више, у небо, у судбодавца Бога, с поверењем у Њега и корачали несвесно или једва полусвесно. Због тога су могли проћи пут литицом, каквом ни један народ беле расе није до сада прошао. Отискивао се, али се пузао поново на уску стазу стрменитог платна. Знао је он, да је то једини прави пут, пут његове судбе и спасења. Појединци су се отискивали и нису се повраћали. Они су пропадали. Али је главнина народа увек се враћала на пут. Трагични пут страдања и васкрсења, пут Христа, Коме су се Срби заветовали на службу.
Свети владика Николај (Велимировић)

Зашто се Срби љубе три пута?
Љубљење три пута у знак поздрава у Србији заживело је тек током последњих деценија двадесетог века. Основно разумевање значења овога поздрава у хришћанском свету представља међусобно поздрављање Светог Тројства посвећујући сваки пољубац: Оцу, Сину и Светому Духу
Поред овога постоји и друго мање познато објашњење, које у себи носи поруку и завете националне части, а оно гласи:
Кад се дуже вријеме нису видјели, Срби се љубе три пута. Онај трећи пољубац у образ је најзначајнији. Срби се љубе три пута: у име живота, у име смрти, и у име части. Код већине народа образ се сматра средиштем части, а за Србе је то посебно карактеристично тако да има посебно значење и смисао.
Први пољубац: У име живота, прославља вредности живота, да се живи животом достојног часног човека.
Други пољубац: У име смрти, посвећује се с дужним поштовањем нашим најближим покојницима, као и нашим славим предцима.
Трећи пољубац: У име части, у хришћанском духу поручује да се живи у части хришћанских врлина.
Други наш карактеристичан поздрав јесте три прста десне руке подигнута ка небу. Овај начин поздрава јавља се за време Првог и Другог српског устанка, готово је сигурно да се јавио и неколико векова раније, тј. овај поздрав се користи у свечаним ситуацијама и приликама.
Три прста симболично представљају крст, што је уједно и поздрав Светом Тројству. Када се крстимо користимо управо та три прста, палац, кажипрст и средњи прст, и када се споје представљају Јединство Тројства.
Раније су се Срби приликом сусрета љубили двапут као и већина других народа. На таласу повратка религији и православљу Срби су веома брзо прихватили три пољупца као традиционалан начин поздрављања и део свог идентитета. У тој мери да и приликом доласка страних политичара, глумаца или певача медији помно прате колико се пута гост пољубио са домаћинима и шта је на тај начин желео да поручи.