-24. децембра 1456. упокојио се Ђурађ Бранковић, деспот српски, оснивач Смедерева. Kао деспот владао је Србијом од 1427. године па све до своје смрти, скоро 30 година. Отац му је био чувени Вук Бранковић, а мајка Мара, ћерка кнеза Лазара. Ђурађ Бранковић потиче из угледне велмошке српске породице Бранковића, чији су преци уживали висока достојанства на двору српских владара лозе Немањића, краљева Милутина и Стефана Дечанског и царева Душана и Уроша, управљајући класичним јужним територијама српске државе, и то областима Скопља, Охрида, Kосова, залеђа дубровачког и полимља. Kао савладар деспота Стефана, свог ујака, Ђурађ је управљао Kосовом и Зетом.
–Наредбом Радомира Путника, министра војног, 24. децембра 1912. године у Нишу је основана Ваздухопловна команда српске војске. Неколико месеци раније, по објављивању опште мобилизације у освит балканских ратова, шест пилота на школовању у Француској добило је наредбу да се одмах врате кући. Били су то поручници Јован Југовић и Милош Илић, потпоручник Живојин Станковић, наредник Михајло Петровић и поднаредници Миодраг Томић и Војислав Новчић. Прву ескадрилу чинило је 12 авиона. Заједно са монтажним хангарима,у Француској их је купљено осам, а у Русији два. Још два су заплењена од Турака. База је био аеродром на Трупалском пољу код Ниша. Ватрено крштење догодило се марта 1913. године приликом борби за ослобођење Скадра од Турака, када је погинуо и први наш пилот Михајло Петровић. Датум оснивања Ваздухопловне команде српске војске обележава се као Дан ваздухопловства и противваздухопловне одбране Војске Србије.
-1863. рођен српски државник Љуба Давидовић, један од првака Радикалне странке Србије. Завршио је Филозофски факултет у Београду и био добровољац у српско-бугарском рату 1885, а 1901. је с Јашом Продановићем основао Самосталну радикалну странку, за чијег предсједника је изабран 1912. Први пут министар просвјете је постао 1904, на том положају је био и од 1914. до 1917. у влади Николе Пашића и трећи пут 1918. Један је од твораца Крфске декларације. Послије стварања Краљевине Срба, Хрвата и Словенаца 1919. је постао предсједник новостворене Демократске странке, исте године премијер, а владу је други пут саставио 1924.
-1921. упокојио се Ђорђе Станојевић, српски физичар, професор на Великој школи, ректор Београдског универзитета, најзаслужнији за рану електрификацију Србије. Дипломирао је на Великој школи у Београду 1881. године. Заслужан је за изградњу првих хидроелектрана у Србији. Заслужан је и за прво демонстрирање радија у Београду 1908. године, као и за електрично осветљење Београда.
-1944. у Приштини штампан први број листа ,,Јединство”
-1883. рођен је српски сликар Стојан Аралица, члан Српске академије наука и уметности, мајстор са изразитим осећањем за боју. После студија у Минхену, Риму и Паризу пропутовао је Шпанију, северну Африку и Италију и дуго је живео у Паризу, а од 1948. године у Београду. Најчешће је сликао пределе и мртву природу, у почетку под утицајем минхенске школе и париске школе Андреа Лота, да би потом изградио стил на искуствима постимпресионизма, стварајући слике које одликује наглашено осећање за боју и прозрачна атмосфера. У последњој фази приближио се лирској апстракцији.
-1524. умро португалски морепловац Васко де Гама, који је 1498. пронашао поморски пут у Индију пловећи око Африке, захваљујући чему су детаљније упознати обриси афричког копна, а Индијски океан уврштен у свјетска мора. То је допринијело развоју трговине западне Европе с Азијом и јачању моћи Португалије. Приликом другог путовања у Индију 1502. је успоставио португалску колонијалну власт, а током трећег је умро у Индији.
-1818. рођен енглески физичар Џејмс Прескот Џул, познат по закону о топлоти коју развија струја у проводнику и по експерименталном одређивању механичког еквивалента топлоте. Њему у част међународна мјерна јединица за енергију, рад и количину топлоте названа је “џул” /ознака Ј/. Термодинамички процес претварања топлотне енергије у механичку, на основу којег раде турбомлазни авиони, назван је ,,Џулов циклус”.
-1906. емитован први радио-програм у свијету. Са своје експерименталне радио-станице у Брент Року, у америчкој држави Масачусетс, амерички физичар, инжењер и проналазач у области радио-технике Реџиналд Обри Фесенден емитовао је програм који су пратили бродски радио-оператери у пречнику од око 25 километара.
-1904. у Лондону, на сцени Театра Војводе од Јорка, први пут изведен комад у коме се појавио лик Петра Пана
-Српска православна Црква 24. децембра слави преподобног Данила Столпника.