-24. септембра 1908. године извршена је анексија Босне и Херцеговине коју је књаз Никола осудио и тврдио да то неће дуго трајати.
Дан након што је Аустроугарска, након тридесетогодишњег протектората над Босном и Херцеговином, анектирала то подручје, књаз Никола упутио је прокламацију Црногорцима.
Најдрагоцјенију крв ви сте лили за слободу тих земаља. У Херцеговини остало је на хиљаде гробова, у којима су се већ у прах распале кости ваше витешке браће Црногораца. По њима ће сад туђа нога да гази, а туђа ће рука да стеже руке браће Херцеговаца које су се са надом к вама пружале. Пред таквим злим удесом српскога племена стегните ваша јуначка срца, уз која горко плаче и моје за срцем Српства – Босном и Херцеговином. Обиљежје црно-жуте боје низ српско земљиште неће бити граница која ће вас у духу и мисли одвајати од ваше браће. Напротив, та ће обиљежја бити видни знак неправде; она ће учинити још чвршћом везе и залогу трајнога уздања у побједу правде.
Црногорци!
Не очајавајте! Као стијене наше будите чврсти у нади. Пролазно је данашње неодређено стање слободних дјелова српскога народа. Иза тешких дана доћи ће бољи. Српско ће Сунце љепше сјати да свакога брата Србина боље загрије и освијетли.
Увјерен сам да проговарам из душе и срца свакога Црногорца, објављујући великим силама, потписницама Берлинског уговора, ако повриједе истога одобре, да ће се Црна Гора од данас сматрати ослобођеном свих терета и ограничења која јој је био наметнуо тај међународни уговор. Моја је тврда нада да ће просвијећена Европа овај мој корак одобрити! Вас, пак, храбри моји Црногорци, позивам да и од сада, као и у свима приликама, будете готови да ме потпомогнете и у највећим мукама које сам приправан до краја живота заједно са вама дијелити за добро српскога народа, писало је, између осталог, у прокламацији краља Николе.
-24. септембра упокојио се српски краљ Стефан Првовенчани, други син великог жупана Стефана Немање, оснивача династије. Током владавине Стефана Првовенчаног Србија је задобила и државну и црквену самосталност. Немања је пред монашење 1196. престо уступио њему а не најстаријем сину Вукану, највероватније зато што је Стефан био зет византијског цара Алексија ИИИ Анђела. Браћа су се потом оштро сукобила, али их је измирио најмлађи Немањин син монах Сава, потонји Свети Сава а укан је тада постао намесник у Зети. Пред крај живота написао је “Житије светог Симеона” што је монашко име Стефана Немање.
-1915. године Француска и Велика Британија су у Првом светском рату одлучиле да отворе Солунски фронт, на који су упућене снаге с фронта у Галипољу. Почетком 1916. те трупе су ојачане с пет британских и четири француске дивизије, а до половине маја 1916. са острва Крф пребачена је српска војска, сврстана у три армије, која је 1918. имала одлучујућу улогу у пробоју Солунског фронта и убрзању ратног слома Централних сила.
-2000 председнички кандидат Демократске опозиције Србије Војислав Коштуница победио је на изборима за председника СРЈ. Покушај игнорисања изборног резултата довешће до масовних протеста грађана 5. октобра.
-1863 донијет је закон о оснивању Велике школе у Београду, која је наставила и реформисала рад дотадасњег Лицеја. Школа је имала Философски, Правни и Технички факултет. Налазила се у Капетан-Мишином здању у ком се и данас налази ректорат. Преименована је у Универзитет 1905. када је законом прописано и отварање Медицинског, Богословског и Пољопривредног факултета.
-1968. Швајцарска је постала чланица УН. Због традиционалне неутралности она је дуго било уздржана према сваком виду међународних организација.
-1980. погранични сукоби Ирака и Ирана прерасли су у свеопшти рат двеју земаља кад су ирачке трупе прешле границу и опколиле град Абадан, запаливши највећу светску рафинерију нафте.
-1990. предсједник Западне Њемачке Рихард фон Вајцекер потписао је споразум којим ће 3. октобра 1990. две немачке државе поново бити уједињене, а истог дана је Источна Немачка формално напустила Варшавски пакт.
24. септембра 1971. године Велика Британија је протјерала 90 совјетских дипломата због наводне шпијунске делатности.
-Српска православна црква 24. септембра слави преподобног Теодосија Великог и преподобног Михаила