
-2004. албански терористи убили Димитрија Поповића /17/ у Грачаници. УН полиција ухапсила Алберта Краснићија /18/ и Лабинота Гашија /20/ из Приштине под сумњом да су извршили овај злочин.
-5. јуна 1875. године почео устанак у Херцеговини познат као Невесињска пушка. Невесињска пушка је саставни дио дуге историјске тежње српског народа за ослобођењем и уједињењем у јединствену националну државу. Невесињски крај је пред устанак бројао око 20.000 душа већином православних Срба. Невесињски сељаци били су кметови муслиманских ага и бегова и неспорно је да су социјалне и политичке прилике међу основним узроцима устанка. Народне старјешине су слиједиле умјерено држање Београда и Цетиња, као и званичне Русије. Догађаји су почели да се убрзавају оног тренутка када је хајдучки харамбаша Перо Тунгуз, са својом четом, пресрео један турски караван и убио 7 кириџија Подвележаца. Устанак се брзо ширио по другим херцеговачким крајевима, а мјесец дана касније захватио је Босанску Крајину. У наредних неколико мјесеци устанак је добио широк замах, херцеговачке устаничке снаге су се добро носиле са турским снагама. Устанак је од почетка изазвао пажњу међународне дипломатије које је наступила са пројектом реформи у побуњеним провинцијама. Неуспјех тога програма ескалирао је 1876. године у рат Србије и Црне Горе против Турске а 1877. године и рат Русије против Турске. Србија и Црна Гора и Срби у цјелини нијесу били спремни „за велику борбу за ослобођење“, ни дипломатски ни војнички а ни економски. У суштини пораза српске националне идеје, 1875-1878. године историјско прегнуће Невесињске пушке, величина њихове родољубиве енергије и нарочито велики идеал српског ослобођења и уједињења остали су трајно надахнуће потоњим покољењима.
-1941. У Смедереву се догодила страховита експлозија. У древну тврђаву деспота Ђурђа немачке окупационе власти сместиле су складиште оружја и муниције бивше југословенске војске, које је одлетело у ваздух у 14 часова и 14 минута. Број жртава био је огроман, око 5000 људи. Пошто је био пазарни дан, у граду се налазило мноштво света из околине, а у станици поред саме тврђаве у тренутку експлозије налазила се композиција воза, која је потпуно разорена. Сам град је страховито страдао, од 2393 куће тадашњег Смедерева само 25 је остало неоштећено. Недићева влада образовала је Kомисију за обнову, која је огромним напорима поступно обновила град, уз масован рад добровољаца из целе Србије. До 1943. године град је обновљен. Узрок експлозије никада није расвијетљен.
-5. јуна 2017. године Црна Гора је званично постала 29. чланица НАТО-а. У оквирима проширења и учвршћења позиција НАТО на простору југо-источне Европе, Црна Гора је ушла у НАТО са 625.000 становника, бројним саставом армије од 2.200 људи и годишњим војним расходима од 46,5 милиона долара.
-1837. српски књаз Милош Обреновић поставио је прве економе (агрономе) чији је задатак био да саветују сељаке и настоје да сваки од њих засеје одређену количину пшенице, овса, јечма, кукуруза, кромпира.
-1926. – Рођен Живојин Јовановић, оперски певач, тенор Опере Народног позоришта у Београду
-1883. рођен енглески економиста Џон Мајнард Кејнз – творац такозване кејнзијанске економије, за кога је везана цјелокупна савремена макроекономија Запада. Професор на Универзитету у Кембриџу постао је 1908, а уредник утицајног економског часописа “Економик џурнал” 1912. Главним дјелом – ,,Општа теорија запослености, камате и новца” задао је снажан ударац традиционалној микроекономији – која се углавном бавила тржиштем, цијенама и расподјелом – и оријентисао се на истраживање макроекономских величина, посебно нивоа запослености. Показао је да капиталистичка привреда преко тржишног механизма не ствара аутоматски пуну запосленост и да је неопходна интервенција државе ради извлачења из незапослености и криза.
-1898. рођен шпански писац, музичар и сликар Федерико Гарсија Лорка, један од највећих лиричара 20. вијека, чија је поезија крик против дехуманизације и друштвених неправди. Његове пјесме, натопљене свеобухватним осјећањем смрти и страдања, исказане су дубоко самосвојним језиком, премда по форми блиском надреалистичком моделу. Због тога што је његова поезија – пуна њежности и сукоба јужњачке крви с љубављу и смрћу – црпила снагу с тла Андалузије, назвали су га ,,андалужански славуј”. Вишеструко обдарен, био је омиљен за живота, а послије трагичне смрти – стријељали су га франкисти 1936. у Виснару код Гранаде – постао је најчитанији свјетски пјесник.
-1826. умро њемачки композитор Карл Марија Фридрих Ернст фон Вебер, творац њемачке романтичне опере. Компоновао је и оркестарска дјела, камерну музику, кантате, хорску музику. Водио је опере у Прагу и Дрездену, а радио је и у Лондону, гдје је умро.
-1783. француски конструктори браћа Жозеф и Жак Монголфје први пут подигли у небо ваздушни балон
-Српска православна црква 5. јуна слави преподобног Михаила Исповедника и Оданије Преполовљења.