
На данашњој сједници Скупштине Главног града, између осталог, расправљаће се о иницијативама за скраћење мандата локалном парламенту и разрјешењу градоначелнице Подгорице Оливере Ињац. Одборнице Покрета за Подгорицу Нађа Љиљанић и Јевросима Пејовић су прије два дана најавиле да ће гласати за скраћење мандата подгоричком парламенту, али да неће подржати смјену градоначелнице. Из Покрета за промјене синоћ је поручено да је Одбор ПзП Главног града једногласно усвојио одлуку да подрже иницијативу за скраћење мандата Скупштини Главног града, а да гласају против разрјешења Ињац.
Почетак сједнице заказан је за 10 часова.
ОО Покрета за промјене Подгорица синоћ је донио одлуку да њихових 3 одборника гласају за скраћење мандата Скупштини Главног града али и за смјену градоначелнице Оливере Ињац, али како преноси портал Борба, од тога неће бити ништа јер сви одборници ПзП не желе да слиједе одлуку Бранке Бошњак.
Како сазњемо, Младен Јовановић и Горан Шћепановић не желе да слушају приватне ставове Бошњак, док ће одборница ПзП Аника Бајић гласати за скраћење мандата и за смјену Ињац.
За смјену Ињац или скраћење мандата потребно је 30 гласова одборника у Скупштини Подгорице.
Градски парламент има 58 одборника, па је за изгласавање иницијативе за распуштање потребно да је подржи 30 одборнкика.
Иницијативу за скраћење мандата Скупштине Главног града поднијели су раније Демократска партија социјалиста, Социјалдемократе, Социјалдемократска партија и Либерална партија. Ове партије имају укупно 22 мандата, па су им за већину, осим пет одборника из Покрета за Подгорицу, потребна још три гласа. ПзП и Грађански покрет УРА имају по три одборника.
Извјесно је да за разрјешење Ињац нема довољно гласова.
Криза власти у Главном граду почела је у марту након раскола у ПЕС-у, кад је ту партију напустило пет одборника блиских предсједнику Црне Горе Јакову Милатовићу који су оформили Покрет за Подгорицу. Они су се са ГП УРА и ПзП-ом договорили о заједничком ђеловању. Заједно имају 11 одборника.
У градском парламенту као независни одборници дјелују Немања Баошић и Маја Вучелић.
Ако данас одборници скрате мандат Скупштини Главног града, Јаков Милатовић би ванредне изборе морао расписати сјутра.
Законски рок за одржавање избора је од 60 до 100 дана. Избори се морају одржати у недјељу, па би тако излазак на биралишта у Подгорици морао бити организован у периоду од 29. септембра до 27. октобра.