Политички аналитичар Владимир Добросављевић у разговору за „Новости“ изразио је очекивање скорог уласка представника српског народа у Владу Црне Горе.
-У овом тренутку, таква опција је више него реална. Дјелује, како је премијеру Спајићу, веома стало да са садашњом већином дочека пун мандат, и на тај начин дође у ситуацију да реализује свој економски програм, који му је омогућио побједу на изборима, каже Добросављевић, истичући да је за политичке представнике српског народа од изузетног значаја да коначно дођу у прилику и могућност да испуне нека од очекивања својих бирача.
–Прије свега она везана за питање употребе језика, писма, заставе, држављанства и коначно, отпочињање процеса равноправног третмана наших сународника, поготову приликом запошљавања у државним институцијама, јавној управи и привредним субјектима чији је оснивач држава.
Он подсјећа да договор о реконструкцији садашње Владе, представља саставни дио коалиционог споразума којим је омогућено формирање тренутне парламентарне већине, а посљедично томе и избора извршне власти.
-У њему је дефинисан крајњи рок када се тако нешто мора догодити, што не спрјечава конституенте владајуће већине да то ураде и раније кад процјене да је за тако нешто погодан моменат. Из Покрета Европа сад, као најачој групацији унутар власти, током прве половине ове године, више пута је напомињано, да ће реконструкција Владе постати тема, након што се добије позитиван ИБАР од стране Европске комисије, тачније оцјена о испуњавању привремених мјера из поглавља 23 и 24, које се односе на правосуђе и темељна права, те правду, слободу и безбједност. Након што се то догодило између осталог и ефикасним радом парламента под лидерством Андрије Мандића, нема више рационалних разлога за одлагање реконструкције извршне власти, сматра Добросављевић.
Додаје да су управо конструктивним дјеловањем у Скупштини Црне Горе, политички представници српског народа, доказали да својом партиципацијом у егзекутиви, могу само допринијети већој стабилности и бољој функционалности, Владе, чији је премијер, Милојко Спајић.
– Наравно да то, за представнике бившег режима и њихове савезнике у НВО сектору и појединим медијима, представља прије свега идеолошки пораз, јер би тиме њихов концепт о сегрегацији, па затим мајоризацији, те коначно асимилацији грађана српске националности, са циљем да постану неке врста биомасе за реализацију етничког инжењеринга увећавања једног другог идентитетског конструкта, доживео слом. Тачније, то би био крај вишедеценијске епохе једног провинцијалног шовинизма, те његово трајно повлачење пред демократским и европским вриједностима, коју баштини владајућа политичка елита у овој земљи – каже Добросављевић.
Из опозиције поручују да не виде ништа добро са најављеном реконструкцијом Владе. Из ГП УРА Дритана Абазовића кажу да ће уласком ЗБЦГ у Спајићев тим његова влада имати мањи рок трајања и да ће се због тога врло брзо ићи на ванредне парламентарне изборе. Црна Гора је у преговорима са Европском унијом већ 12 година. Влада у Подгорици је укупно добила 83 привремена мјерила у поглављима 23 и 24, а досада је 31 неиспуњено или је ђелимично испуњено.
ПОДРШКА НАЈМОЋНИЈЕ ЗЕМЉЕ ЕУ
На питање „Новости“ ко би, евентуално, из међународне заједнице могао да кочи реконструкцију Владе Владимир Добросављевић одговара да је садашња власт формирана тако што најмоћнија земља међу западним савезницима, није имала ништа против да се крајем 2023. то уради уз подршку политичких представника Срба у парламенту, као и да један од њихових првака, Андрија Мандић, буде изабран на једну од три најважније функције у држави, предсједника Скупштине Црне Горе.
-Акцентовањем реформи у правосуђу и безбједносном сектору, само су додатно ојачали статус међу партнерима на западу, који су то сматрали приоритетним корацима, од тренутка детронизовања хибридног режима ДПС и њиховог лидера Мила Ђукановића. Они су перципирани као исувише толерантни и блиски према неколико моћних, домицилних, нарко картела који су постали безбједносни ризик, не само за ову земљу или шири регион, већ и на глобалном нивоу, те су тиме дискредитовали себе код већине центара моћи који доминантно утичу на процесе по овим нашим просторима. Што се тиче званичног Загреба, као и још неких регионалних центара, њима је Црна Гора само територијални објект, преко које се може безбједносно дестабилизовати Србија, што је њихов примаран циљ. Свака намера Подгорице, да се окрене себи, својим приоритетима и интересима, а што подразумијева и уважавање својих суграђана српске националности, за ове центре представља недопустиву активност, која штети њиховим регионалним интересима – закључује Добросављевић.
извор: Борба