Климатске промјене годинама уназад су једна од главних тема у свијету. Великим земљама је ово питање високо на политичкој агенди. Због тога се И фокус ставља на чешће коришћење жејезничког, умјесто авио саобраћаја, јер су возови енергетски ефикаснији и имају ниже емисије у поређењу са скоро свим другим начинима превоза, посебно у поређењу са индивидуалним путовањем аутомобилом или авионом. Но, у каквом стању је наш жељезнички превоз, Марија Радуловић провјерила је возећи се од Подгорице до Бара, заједно са министарком саобраћаја, Мајом Вукићевић.
Подгоричко августовско ужарено подне и министарка саобраћаја на перону жељезничке станице. Воз за Бар стиже нам чак неколико минута прије реда вожње.
“За почетак кренули смо на вријеме тако да је први утисак позитиван, воз изгледа пристојно, наравно знам да постоје возови који су старији од овог”, каже Вукићевић.
Новоизабрана министарка саобраћаја која је иначе поријеклом из Бара, памти и другачија искуства вожње возом.
“Памтим возове по гужви, по врућини, тада није била клима као што то имамо сада у одређеним возовима, тако да је било интересатно искуство, а било је и тог кашњења, било је стајања возова, потребе да се користи алтернативни превоз јер воз није могао да настави свој пут”, присјећа се Вукићевић.
Да ни сада није идеално кажу путници који су у истом возу али на другом крају и немају климу.
Осим тога, да ли због министарке као сапутнице све друго функционише како би требало.
Проблема у жељезничком саобраћају свјесна је и министарка али и спремна да пред њима не затвара очи вец да се лати посла.
“Главни проблеми су управо у застарјелости возног парка, застарјелости инфраструктуре али постоје проблеми и у одржавању возног парка јер дуго годинаније улагано у механизацију у одржавање тако да су ту главни проблеми чак и нове возне јединице су биле ван функције. Можемо очекивати нове возове, морамо радити на јачању возног парка али оно сто сам рекла морамо да унаприједити одрзавање јер узалуд ћее бити куповина нових возова уколико немамо адекватно одржавање”, оцијенила је Вукићевић.
О стању пруге на овој наЂој рути до Бара извијестио је министарку и сам масиновођа.
“Пруга нам је имала дјелова гдје се мора 10 на сат, мјеста гдје стајемо надамо се том ремонту. Ја ево радим седам година, до сад нисам возио воз а да је све по пс-у. Што се тиче техничког стања пруге увјек има нека лагана вожња, неки пружни прелаз неисправан али надамо се том ремонту”, рекао је машиновођа Иво Вучинић.
извор: РТЦГ