Гидеон Грајф, предсједник Независне комисије за истраживање страдања свих народа у Сребреничкој регији у периоду 1992. до 1995. године рекао је да се оно што се догодило у Сребреници не може дефинисати као геноцид и да се са тим термином не може играти, те да би усвајање резолуције о Сребреници био покушај прекрајања историје.
,,Ми, чланови Комисије осуђујемо ову иницијативу да се резолуција донесе у УН. То ће имати веома лош ефекат. И упозоравамо: немојте то радити. То је опасно. То је опасно. Људи прије свега заслужују, послије толико година крвопролића, да живе мирно, а управо то, како каже и он то жели – истакао је Грајф у интервјуу за РТРС.
Он је поздравио усвајање извјештаја у Народној скупштини Републике Српске.
– С друге стране, у потпуности сам критиковао иницијативу да се то питање изнесе пред Уједињене нације, јер је то искривљавање стварности. Искривљавање стварности и на то не треба никада пристати. Ово је искривљавање. Ово је покушај прекрајања историје, искривљавања историје. То се никада неће догодити, а ми чланови комисије борићемо се против тога колико год будемо могли – истакао је Грајф.
Он сумња да чланови Скупштине УН уопште знају шта се дешавало у Сребреници и том подручју између 1992. и 1995. године.
– Ако бисте их питали, заиста сумњам да би знали шта се тамо догодило. То је политички покушај да се промијени историја, да се историја прекроји, да се утиче на јавност лажним чињеницама, а ми то не можемо прихватити – наводи Грајф.
Истакао је да су они јединствена група од десет врхунских стручњака, који имају свој глас и апсолутно су против тога.
– Да и не помињем све ове непријатељске и негативне силе у окружењу. Ви знате одговор, а гледаоци наше емисије боље знају ко стоји иза овога. Ове негативне силе ће уништити добру вољу, уништиће помирење и то неће водити ничему позитивном, само негативном. Као што сам рекао, на основу непознавања, чак и на глупости, рекао бих, подржаће резолуцију која је апсолутно пристрасна, нереална и опасна, а ми смо против тога, апсолутно против – каже Грајф.
Подвлачи да се не може играти са тим термином.
,,Не можете се играти с тим. То је научни термин. Рафаел Лемкин би се помјерио у гробу када би чуо да се Сребреница дефинише као геноцид. Рекао би, они су луди. Ово није случај. Нисам мислио на такав геноцид. Геноцид је нешто друго – рекао је Грајф.
Наводи да је веома једноставно темељити мишљење на нереалним чињеницама, ненаучним чињеницама.
,,Историја је наука, а сви смо научници: историчари, форензичари, стручњаци за медије и правници, наравно. Десет врхунских стручњака, који су двије године радили без икаквог уплитања са стране, без икаквих инструкција било које владе, без пристрасности, без неутемељених претпоставки. Радили смо веома објективно, у мјери у којој објективност уопште постоји на овом свијету, и мислим да ће наш извјештај једног дана бити сматран врхунским дјелом једне међународне независне комисије, као што је наша. Дозволите ми да кажем шта се није догодило у Сребреници – каже Грајф.
Подсјећа да је 1948. године Рафаел Лемкин “сковао” термин “геноцид”, који се како објашњава Грајф, дефинише као “намјерно уништавање једне националне, етничке, расне или вјерске групе”.
,,Код геноцида постоје два елемента. Један је физички, а други психички. Уништење националне, етничке, расне или вјерске групе као такве суштинска је карактеристика сваког геноцида, а то није био случај у Сребреници. На српској страни није постојала намјера да се уништи значајан дио у односу на укупну популацију – каже Грајф за РТРС.
У овом, како истиче, “трагичном догађају страдало је мање од 0,5 одсто босанских муслимана”.
,,Дакле, у сваком случају, ово се не може сматрати нити дефинисати као геноцид. Геноцид злочин потпуно другачије природе.
Наравно, наша комисија је написала, а ја бих да вам прочитам, да, иако комисија убиства око Сребренице не сматра геноцидом, она признаје чињеницу да је на хиљаде људи убијено на најстрашнији начин и да одговорни за злочин треба да буду кажњени. Дакле, били смо врло јасни у нашем Извјештају – рекао је Грајф.
Извор и фото: РТРС