Предсједник Савеза Срба из региона Миодраг Линта истакао је да је породица Зец, која је ликвидирана на данашњи дан прије 33 године, један од симбола страдања Срба у хрватским градовима, посебно током 1991. и 1992. године.
Подсјетивши да су на данашњи дан прије 33 године ликвидирани Михајло Зец /38/, његова супруга Марија /36/ и њихова малољетна ћерка Александра /12/, Линта је нагласио да се зна ко је и како починио злочин, али да ни то није помогло да кривци одговарају.
– Злочин су починили припадници специјалне јединице Министарства унутрашњих послова Хрватске познате под називима “мерчеповци” и “Јесење кише”, којом је командовао ратни злочинац Томислав Мерчеп. Ни за овај злочин хрватско правосуђе никога није процесуирало – навео је Линта у саопштењу.
Он је нагласио да су Срби у многим хрватским градовима масовно страдали на различите начине, укључујући велики број убистава, као што је била и ликвидација трочлане породица Зец.
– Трагична је чињеница да у највећем броју случајева наредбодавци и починиоци тих злочина нису процесуирани или ако су процесуирани, нико није осуђен. У ријетким случајевима хрватско правосуђе је донијело осуђујуће пресуде, али су изречене ниске казне затвора што је увредљиво и понижавајуће за жртве и њихове породице – навео је Линта.
Према његовим ријечима, у Хрватској не постоји спремност на суочавање са масовним и планским злочинима над Србима у великом броју хрватских градова и мјеста изван крајишког подручја на почетку и током рата.
Напоменуо је да су Срби противправно хапшени у својим кућама и становима, на радним мјестима и улицама, одвођени на разна мјеста гдје су мучени, пребијани, изгладњивани, сексуално злостављани и убијани.
– Присилно су избацивани из својих станова, док је велики број српских кућа и пословних објеката опљачкан, демолиран и миниран у терористичким акцијама хрватске полиције и паравојних снага – истакао је Линта.
Он тражи да Србија оснује меморијални центар српских жртава на подручју бивше Југославије као државну институцију.
– Циљеви центра би били да се прикупе подаци о масовном страдању Срба деведесетих година прошлог вијека, да се његује трајно сјећање на страдање нашег народа и да се упознаје домаћа и међународна јавност о утврђеним чињеницама – навео је Линта.