
Амерички председник Доналд Трамп изјавио је да би Украјина једног дана могла да буде руска и поновио да су Сједињене Државе уложиле у ту земљу стотине милијарди долара као и да заузврат очекује украјинске ретке минерале.
“Можда ће бити склопљен договор Русије и Украјине, а можда и неће. Украјина би једног дана могла да буде и руска, а можда и не”, рекао је Трамп у интервјуу за амерички Фокс њуз.
Према његовим речима, Украјина има невероватно вредну земљу када је реч о ретким минералима, нафти и гасу и САД жели да новац који је Америка уложила у Украјину буде сигуран, имајући у виду да је Вашингтон, како каже, потрошио стотине милијарди долара у Украјини.
“Желимо тај новац назад. Ја сам Украјини рекао да желимо еквивалент за тај уложени новац и то у виду ретких минерала вредних 500 милијарди долара, на шта је Кијев, у суштини, и пристао”, рекао је Трамп.
Како каже, да није таквог договора, САД би испале глупе.
Украјински лидер Владимир Зеленски потврдио је прошле недеље да је отворен за постизање споразума о налазиштима литијума, титанијума и других метала у земљи. Међутим, он је инсистирао да западне присталице Украјине морају прво да помогну да се руске снаге потисну са територија богатих минералима.
Пре ескалације украјинског сукоба 2022. године, земља је имала највеће европске резерве титанијума и литијума.
На листи ретких земних метала пронађених у Украјини налазе се и берилијум, манган, галијум, уранијум, цирконијум, графит, апатит, флуорит и никл.
Према Форбсу, око седам билиона долара укупног рудног богатства Украјине налази се у њеним бившим регионима Донбаса, Доњецку и Луганску, који су прогласили независност од Украјине 2014. након пуча на Мајдану у Кијеву који је подржавао Запад. Већина ових територија дошла је под руску контролу након што су Доњецк и Луганск гласали за придруживање Русији 2022. године.
Руски председник Владимир Путин навео је заштиту људи у Донбасу као кључни разлог за покретање војне операције у Украјини. Ресурси на овим територијама су главни фактор у подршци држава чланица НАТО Кијеву, рекао је руски министар спољних послова Сергеј Лавров у октобру 2024. „Њихов дискурс се врти око територије и ресурса који су им потребни у Америци“, рекао је он. „Наша брига нису територије, већ људи.