Навршило се четврт века од страдања српског хероја са Кошара, Пеђе Леовца који је погинуо 14. априла 1999. године у двадесет трећој говини живота.
У организацији Општине Пљевља и Културног центра ,,Предраг – Пеђа Леовац”, откривању споменика претходиће Видовданска литија, која ће улицама Пљеваља кренути у 17 сати.
Спомен-обележје налазиће се у централном и најлепшем делу градског парка ,,Водице”.
Испред постамента стајаће плоча од алуминијумског лима, са урезаним стиховима гусларске песме ..Витез метохијских међа Предраг Леовац Пеђа”.
Око плоче ће бити посађено 108 црвених ружа у част 108 палих бораца са Кошара.
Након откривања, освећења споменика и полагања венаца званичних делегација, почеће Академија уз говорнике и пригодан програм у коме ће учествовати етно музички састав “Фенечки бисери”, уметница Бранка Зечевић, песник Невен Милаковић Ликота, оперски дуо Љубица Вранеш и Драгољуб Бајић-Баја, гуслар Никола Тошић….
Цио програм биће заокружен концертомгрупе Београдски синдикат од 21:00 на централном градским тргу ,,13. јули”.
Радови на изградњи спомен комплекса посвећеном трагично страдалом потпоручнику некадашње Војске СР Југославије Предрагу-Пеђи Леовцу приводе се крају, саопштено је из Културног центра који носи његово име.
„Позициониран на једном од најљепших локалитета у граду – на самом улазу у главни градски парк, споменик који се подиже у славу и част бесмртног јунака са Кошара, свједочиће прегнућу једне генерације, али, оно далеко важније, представљаће непресушну инспирацију и надахнуће за будуће нараштаје.
Више смо него сигурни да ће овај споменик окупљати младе људе из нашег града и да ће бити мјесто бројних сусрета.
Родољубље, историјска свијест и савјест, лично и породично сјећање, част, национална одговорност, племенитост, јунаштво, пожртвованост, храброст… Све су то вриједности које је обједињавао у себи Пеђа Леовац, а о тим вриједностима свједочиће овај споменик и, више смо него убијеђени, пожртвован, поштовањем и љубављу испуњен, однос наших Пљевљака према њему. И не само њих!
Бројимо ситно…“, навели су из КЦ „Предраг-Пеђа Леовац“.
Предраг-Пеђа Леовац
Након завршетка гимназије у родним Пљевљима, уписује Војну академију у Београду. По завешетку Академије, војнички пут га води на свето Косово и Метохију. Бива распоређен у Приштински корпус, 125. моторизовану бригаду, 53. гранични батаљон.
Након што је рањен на Свету Петку 1998. године, Леовац је превезен у Београд на ВМА, где му је констатован троструки прелом вилице. Иако од последица рањавања није могао ни да се храни нити да говори, Пеђа је инсистирао да се врати кући у родна Пљевља, а своју жељу исписао је на цедуљици и предао своме оцу Милу, који је дошао да га обиђе.
Вративши се у свој завичај, хранећи се на сламчицу, он почиње да прикупља снагу, како би се вратио својим друговима на КиМ. Недовољно опорављен, напушта свој дом у фебруару 1999. године. На растанку, мајци Милици обећава да ће, уколико се икад врати, кући дојахати на белом коњу.
Вративши се својој војсци, прво је од надређиних тражио пушку коју је носио приликом рањавања. Како је она остала у минском пољу, њему је понуђена друга пушка. Он је то одбио, вратио се у неочишћено минско поље и тамо пронашао своју пушку.
Са том пушком је и погинуо 14. априла 1999. године, при покушају заузимања врха Маја Глава. Имао је 23 године и четири месеца.