Океан је опште добро човјечанства, а не јапанска приватна канализација, и избацити воду загађену нуклеарном енергијом у океан је „изузетно себично и неодговорно“, изјавио је у сриједу портпарол Министарства спољних послова Кине Ванг Венбин.
Према писању јапанских медија, извјештај који је недавно објавила Токијска електроенергетска компанија (ТЕПЦО) показује да је радиоактивни елемент Цс-137 у црној риби пронађен у луци нуклеарне електране Фукушима Даичи у мају далеко премашио ниво безбједности, достигавши 18.000 бq/кг, што је 180 пута више од стандардног максимума предвиђеног јапанским законом о безбједности хране.
„Јапанска влада је више пута настојала да опере своје пражњење нуклеарно контаминиране воде из нуклеарне електране Фукушима Даичи, тврдећи да је вода безопасна и да је пражњење оправдано и назвала је једином опцијом. Ипак, чињенице показују супротно“, рекао је Ванг на брифингу за новинаре реагујући на извјештај.
„Многи у међународној заједници су се питали: Ако је вода загађена нуклеарном енергијом заиста безбједна као што Јапан каже, зашто је Јапан не испусти у своја подземна језера; зашто је Јапан инсистирао на изградњи тунела за пражњење?“, навео је Ванг.
Ванг је истакао да су намјере Јапана јасне: избацивање контаминиране воде у океан је најјефтинија опција са минималним ризиком да загади сам Јапан.
„Изузетно је себично и неодговорно дозволити цијелом свијету да сноси трошкове и уштеди новац за сам Јапан“, рекао је он.