Цијене хране пале су у мају на најнижу вриједност у двије године, јер је појефтињење биљних уља, житарица и млијечних производа превагнуло над поскупљењем шећера и меса, саопштила је агенција Уједињених нација за храну (УНФАО).
Индекс цијена корпе основних прехрамбених производа пао је у мају 3,4 бода у односу на ревидирану вриједност у априлу, склизнувши на 124,3 бода, најниже од априла 2021, преноси Хина.
У односу на прошлогодишњи март, када је достигао највишу вриједност од када УНФАО објављује извјештаје, његова вриједност је нижа 22 одсто.
Највише су у мају појефтинила биљна уља, готово девет одсто у односу на април, одражавајући велике залихе и слабу потражњу за палминим уљем.
Значајно су појефтиниле и житарице, 4,8 одсто, због појачаног снабдијевања и продужења споразума о извозу житарица из регије Црног мора.
УНФАО је ипак упозорио на континуирано поскупљење риже, дјелимично због смањеног снабдијевања из неких извозница.
Значајно појефтињење сирева и сезонско повећање
Пад је исказао и индекс који прати кретање цијена млијека и млијечних производа, више од три одсто, одражавајући значајно појефтињење сирева и сезонско повећање производње млијека на сјеверној хемисфери.
Шећер је у мају поскупио четврти мјесец заредом, и то 5,5 одсто у односу на април, подстакнут смањеном понудом.
“Додатни подстицај цијенама шећера била су и кашњења у испорукама због оштре конкуренције соје и кукуруза у Бразилу”, навели су из УНФАО.
У односу на прошлогодишњи мај, шећер је поскупио 31 одсто.
Благо је у мају поскупило и месо, један одсто у односу на април, што УНФАО објашњава континуирано снажном увозном потражњом за месом перади у Азији и смањеном понудом говедине у Сједињеним Америчким Државама (САД).
У посебном извјештају о понуди и потражњи на тржиштима житарица, УНФАО је прогнозирао да ће у овој години у свијету бити произведено 2,81 милијарда тона житарица, један одсто више него прошле године.
“Глобалне залихе житарица требало би да до краја сезоне 2023/2024 буду веће 1,7 одсто него на њеном почетку и достигну рекордних 873 милиона тона”, процијенио је УНФАО и додао да би највише требало да порасту залихе кукуруза, риже и јечма.