Крајем прошлог мјесеца Управни суд је, одлучујући по захтјеву МАНС-а, поново донио одлуку којом обавезује Агенцију за спрјечавање корупције (АСК) да спроведе законити поступак провјере имовине бившег Предсједника Црне Горе, Мила Ђукановића.
Прва пресуда по тужби МАНС-а донијета је још 2021. године, подсјећају из те организације, али је АСК до данас није извршио, нити одговорио на захтјев Уставног суда да му достави списе предмета о до сада спроведеној провјери имовине Ђукановића.
,,МАНС је још у априлу 2019. године АСК-у поднио иницијативу за покретање поступка утврђивања да ли је Ђукановић прекршио Закон о спрјечавању корупције када је из годишњих извјештаја о приходима и имовини изоставио информацију да посједује колекцију ручних сатова који на тржишту вриједе више милиона еура. Агенција је одговорила да имовина коју је Ђукановић пријавио у потпуности одговара ономе што је „регистровано у званичним евиденцијама државних органа“, али и пропустила да од Ђукановића тражи изјашњење о поријеклу скупоцјених сатова. Одлучујући по тужби на овакву одлуку АСК-а, Управни суд је још у септембру 2021. године донио пресуду у корист МАНС-а и констатовао да поступак провјере од стране АСК-а није спроведен у складу са законом, те им наложио да донесу ново, законито рјешење”, саопштили су из МАНС-а.
У пресуди се такође наводи, истичу из МАНС-а, да је АСК била дужна да спроведе такозвани „испитни поступак и затражи изјашњење јавног фунцкионера“, имајући у виду да се ради о имовини за коју се не води евиденција код државних органа.
Како двије године након тога АКС још увијек није извршила поменуту пресуду, МАНС је од Управног суда затражио да донесе такозвану мериторну одлуку – управни акт којим би се замијенило рјешење које АСК већ двије године одбија да донесе.
“Из Управног суда су нас информисали да нису у могућности да донесу поменути управни акт јер АСК није доставио списе предмета који се односе на провјеру Ђукановићеве имовине. Умјесто тога, Управи суд је АСК-у оставио нових 30 дана да изврши пресуду из 2021. године и покрене законити поступак провјере Ђукановићеве имовине. Овакво поступање АСК-а када су у питању високи државни функционери је још једна потврда сумњи у објективност и непристрасност ове институције, на шта се у континуитету указује и у извјештајима релевантних међународних институција, укључујући и Европску комисију.
Из МАНС-а поручују да ће наставити да прате рад АСК-а и да инсистирају да Закон о спрјечавању корупције буде једнак за све, “те да доношење одлука буде подређено јавном, а не било чијем приватном или политичком интересу“.