Сличност између предлога Аљбина Куртија и европских представника за деескалацију сукоба на сјеверу КиМ је примјетна, а тај списак жеља обије стране од Београда тражи да ц́ути, слуша и ради како кажу, што не може да се деси, закључак је политичког аналитичара Стевице Деђанског.
Премијер привремених приштинских институција Аљбин Курти изнио је у видео снимку, објављеном непосредно прије почетка самита ЕУ, четири корака за деескалацију ситуације на сјеверу КиМ.
Списак жеља Аљбина Куртија
Курти је рекао да је та „четири корака“ изнио на последњем састанку у Бриселу, уз тврдњу да је Приштина спремна да допринесе деескалацији и да се посвети конкретним корацима у том правцу.
Др Стевица Деђански, предсједник Центра за развој међународне сарадње, каже да Курти није изнио предлоге за деескалацију на сјеверу вец́ списак жеља шта треба Србија да уради, а Европа да аминује.
„Ово је чист начин да се саботира било какав почетак или наставак дијалога а камоли деескалација ситуације на сјеверу Косова и Метохије. Дефинитивно се види из овог његовог списка да он то не жели,“ закључује Деђански.
Наш саговорник с горчином примец́ује да је Курти на свој списак додао још једну жељу – да Београд допринесе хапшењу такозваних непослушних Срба на сјеверу, што је по њему чиста провокација.
„То је додатак свега онога што су они радили и још очекује да му хапсимо Србе и да их кривично гонимо. Али шта рец́и? Мало ми је мука да коментаришем поступке Аљбина Куртија као да се он нешто овдје пита… Зна се да све што ради, и све што смисли њему је дириговано са Запада, односно из Америке, која га из неког разлога и даље безусловно подржава,“ каже Деђански.
Запад му је дао одријешене руке
Управо из ових разлога Деђанског није много ни изненадила сличност Куртијевих предлога са онима које је на исту тему изнио Мирослав Лајчак, специјални изасланик ЕУ за дијалог Београд и Приштине.
„Очигледно ц́емо да имамо проблема још дуго времена док се ситуација на неки начин не окрене а то у овој причи не зависи од нас. Наше је да не реагујемо на овакве ствари као и на друге провокације да не бисмо ушли у неку врсту сукоба, јер нам то не треба,“ закључује наш саговорник.
У свом предлогу за деескалацију Аљбин Курти је навео као први корак да је Приштина спремна да се обавеже на смањење присуства тзв. косовске полиције у општинским зградама и њиховој околини, како је навео, „постепено и пропорционално са смањењем насиља“. Као други корак, предлаже пуни приступ судским процесима починилаца насиља и прац́ење процеса од стране Еулекса и заинтересованих НВО за људска права. Трец́а мјера су превремени избори у четири општине на сјеверу КиМ до којих би, према његовој замисли, дошло након петиције за опозив коју би подржало најмање 20 одсто бирачког тијела. Након потврде да су испуњени услови, датум избора одредио би предсједник, а четири градоначелника на сјеверу КиМ предали ги своја овлашц́ења новим градоначелницима након верификовања од стране ЦИК, у складу са законодавством тзв. Косова.
„Директива“ за Београд
Од Београда, како наводи Курти, очекује повлачење „насилних демонстраната“ из општинских зграда и околине; посвец́еност сарадњи у судским поступцима против починилаца, уз прац́ење од стране Еулекса и пуне гаранције за правично суђење; смањење приправности оружаних снага на низак ниво, без нових покретања трупа и уклањање 48 истурених оперативних база дуж административне линије између централне Србије и КиМ.
Београд не треба да омета право Срба и свих политичких партија да слободно, без, како наводи Курти, „икаквог застрашивања, принуде или коруптивног утицаја“, учествују у процесу локалних избора на КиМ.
Премијер привремених институција самоуправе наводи такође да је Приштина посвец́ена интензивном дијалогу за пуну, безусловну, уравнотежену и коректну имплементацију Основног споразума и Анекса за имплементацију.