
Недостатак сна може имати значајне посљедице на срце, јер код људи с несаницом постоји већа вјероватноћа да ће доживјети срчани удар, показује нова студија коју је пренио ЦНН. Несаница је најчешћи поремећај спавања у САД-у, написали су научници у раду објављеном прошле седмице у часопису Цлиницал Цардиологy и истакли да се 10 до 15 одсто људи у САД-у бори с њом.
Велика анализа података претходно објављених истраживања сугерише да је потенцијална повезаност између несанице и ризика од срчаног удара најјача код жена.
Др. Мартха Гулати, директорица превенције на Институту за срце Цедарс-Синаи Смидт, рекла је да су већина њених пацијената жене и да је несаница уочени фактор ризика за жене које су имале било који облик исхемијске болести срца.
„Несаница је заправо прилично честа. Видимо је вјероватно код сваког десетог пацијента у Сједињеним Државама. Мој је утисак да готово свако искуси несаницу у неком тренутку свог живота. Процјена је да свака друга одрасла особа то доживи у неком тренутку свог живота, можда краткорочно због стресних тренутака“, рекла је Гулати, која није била укључена у ново истраживање.
Дужина сна
За потребе истраживања научници из медицинских установа у Египту, Саудијској Арабији и Пакистану, као и харвардског медицинског факултета у Сједињеним Државама дефинисали су несаницу као поремећај спавања с три главна симптома: пацијент тешко утоне у сан, има потешкоћа током спавања и прерано се буди и не може поново да заспи.
Анализа је обухватила податке прикупљене од 1,18 милиона одраслих особа у САД-у, Великој Британији, Норвешкој, Њемачкој, Тајвану и Кини током више од 11 година. Од укупног броја испитаника 153.881 је имао несаницу, а 1.030.375 није. Научници су открили да су они с несаницом имали 1,69 пута већу вјеројатноћу да ће доживјети срчани удар него људи без несанице. Студија је такође открила повезаност између повећаног ризика од срчаног удара и броја сати током којих су учесници спавали током ноћи.
Они који су спавали пет сати или мање имали су највећу повезаност с ризиком од срчаног удара и имали су 1,56 пута већу вјеројатноћу да ће доживјети срчани удар од људи који су спавали седам или осам сати. Дуже трајање сна није увијек штитило.
Студија је показала да људи који спавају шест сати ноћу имају мањи ризик од срчаног удара од оних који спавају девет сати или више, преноси Глориа.
„Многе студије су показале да је магични број за нас између седам и осам сати сна. Очито постоји варијабилност за све, али превише сна ријетко је проблем“, каже Гулати.
Студија је закључила да је повећани ризик од срчаног удара међу особама с несаницом постојао без обзира на године или пол.
Повећање притиска
Гулати је рекла да постоји неколико начина на које недостатак сна може створити већи ризик од срчаног удара. Хормон кортизол, одговоран за регулацију одговора тијела на стрес, у средишту је проблема. Ако је његов ниво превисок, то ће повисити крвни притисак. Кад особа добро спава, крвни притисак ноћу пада.
„Ако имате проблема са спавањем, знамо да је ваш крвни притисак повишен ноћу“, каже Гулати. Виши крвни притисак ноћу узрокован неравнотежом кортизола један је од потенцијалних путева до повећаног ризика од срчаних болести, рекла је.
Како би се избјегла несаница Амерички центри за контролу и превенцију болести препоручују да се лијеже и устаје у исто вријеме, укључујући у нерадне дане, да у спаваћој соби буде пријатна температура, да је без буке и замрачена, да се из ње уклоне рачунари, телевизори и телефони, да се избјегавају велики оброци, кафа и алкохол прије спавања и да се током дана одржава примјерена тјелесна активност.