-1876. рођен је Александар Обреновић, последњи владар из династије Обреновић, краљ Србије од 1889. до 1903. године. Син је краља Милана и краљице Наталије. Александар је још као малолетан преузео власт у државном удару 1893. Други државни удар извео је укидањем Устава Србије из 1888. године 1894.
-1920. у Београду је потписан уговор о стварању Мале Антанте, војноодбрамбеног савеза Чехословачке и Краљевине СХС. Циљ Мале Антанте, која се ослањала на Француску, тада водећу континенталну силу у Европи, било је спречавање рестаурације Хабзбурга у било ком облику. Све три земље (Румунија се савезу придружила нешто касније, 1921) биле су животно заинтересоване за одржање нових граница успостављених после Првог светског рата. Бојазан није постојала толико од обнове Аустроугарске колико од мађарског ревизионизма и доласка Хабзбурга на престо Мађарске. Последњи аустријски цар Карло Хабзбуршки бар у два наврата покушао је да се врати на престо у Будимпешти, последњи пут 1921. године, након чега је конфиниран на португалско острво Мадера, у Атлантику.
-1934. у први нацистички концентрациони логор Дахау код Минхена стигле прве композиције затвореника, противника режима Адолфа Хитлера, који је отпочео хајку на све напредне Нијемце. Касније је у Другом свјетском рату у том логору убијено 70.000 заточеника из окупиране Европе. Дахау је служио као прототип и модел за остале нацистичке концентрационе логоре. Укупно је преко 200.000 затвореника било смјештено у Дахау. Вјерује се да је 25 000 затвореника умрло у главном логору и још око 10 000 у околним логорима. углавном од болести, неухрањености и самоубистава. Почетком 1945. године појавила се епидемија тифуса прије његове евакуације, од којег је умрло велики број слабијих затвореника. Уз много већи логор Аушвиц, Дахау је постао симбол нацистичких концентрационих логора. Дахау је други логор који су ослободиле британске и америчке снаге. Тако је постао једно од првих мјеста гдје је запад био свједок бруталности нациста. Уз хиљаде других југословенских логораша, у Дахау су били заточени многи угледни Срби. Међу њима су били најпознатији великодостојници Српске православне цркве Патријарх Гаврило и Епископ Николај Велимировић. Глумац, редитељ и књижевник Стево Жигон је двије године провео у овом логору гдје је и научио њемачки језик. Због знања језика и познавања менталитета, врло често је касније играо улоге циничних и хладних њемачких официра.
-1936. послије избијања фашистичке побуне против шпанске републиканске владе, основана је једна од првих добровољачких међународних бригада која је добила назив ,,Париска комуна”. У интернационалним бригадама у Шпанском грађанском рату борило се око 35.000 добровољаца из 53 земље, укључујући 1.700 Југословена.
-1900. заузимањем Пекинга у Кини угушен ,,Боксерски устанак” сељака и градске сиротиње против домаћих феудалаца и иностране окупације земље. Устанак је у крви угушио међународни казнени експедициони корпус састављен од трупа Велике Британије, САД, Русије, Њемачке, Јапана, Француске, Италије и Аустро-Угарске.
-Српска православна црква 14. августа слави Изношење Часног крста и свештеномученике Макавеје. За православне вјернике Данас је почео Госпојински, Богородичин, пост који ће трајати до 28. августа празника Успенија Пресвете Богородице