-1921. умро је српски краљ Петар Први Карађорђевић, краљ Србије од 1903. до 1918. и потом до смрти, Краљевине Срба, Хрвата и Словенаца, чија је владавина обиљежена развојем парламентарне демократије, убрзаним привредним развојем, културним напретком и слободом штампе. Током владавине ,,Његовог величанства светог старца”, како су га називали у Француској, ојачане су политичке и културне везе с јужнословенским народима, а под његовим жезлом Србија је била Пијемонт слободе, идеал уставног уређења и жариште напретка у том дијелу Европе. Послије збацивања са пријестола 1858. његовог оца кнеза Александра Карађорђевића, живио је у иностранству и завршио је Војну академију у Сен Сиру и вишу Војну академију у Мецу. Учестовао је као добровољац у Легији странаца у француско-пруском рату 1870. и 1871, кад је за изузетну храброст одликован Орденом Легије части, поставши једини европски владалац који је то одличје заслужио на бојном пољу. Под именом Петар Мркоњић, у босанскохерцеговачком устанку против Турака командовао је 1875. и 1876. једним устаничким одредом. Послије убиства краља Александра Обреновића Скупштина Србије га је 15. јуна 1903. изабрала за краља. У народу – који га је најчешће називао ,,чика Пера” – уживао је огромно поштовање због изузетног поштења и крајње скромног начина живота. У балканским ратовима је као врховни командант предводио до побједе српску војску, а са власти се повукао 1914. у корист сина Александра који је у његово име владао као регент. У Првом свјетском рату 1915. је са српском војском прошао њену голготу током повлачења преко Албаније. Превео је на српски спис ,,О слободи” енглеског филозофа Џона Стјуарта Мила.
-1914. у ноћи 15. на 16. август 1914. године одиграо се ударни дио Церске битке – прве велике савезничке побједе у Првом свјетском рату, коју је извојевала српска војска. Чињеница да је малена Србија успјела да на Церу порази аустроугарске трупе изазвала је тада невјерицу у Бечу и Берлину, али и одушевљење међу савезницима, а углед Србије неочекивано је порастао. Генерал Степа Степановић добио је чин војводе као награду за командовање које је довело до одлучне побједе на Церу. Када је Церска операција окончана 24. августа, од око 200.000 аустроугарских војника, колико је провалило у Србију, у њој није остао ниједан, изузев 4.500 заробљеника. Tоком крвавих борби губици аустроугарских трупа достигли су 27. 000, док је из строја избачено од 16. 500 српских војника, од чега 2. 107 погинулих. Гоњењем непријатеља до Дрине и завршним борбама код Шапца, 21-24. августа 1914. године, окончана је Церска операција.
-1717. у бици код Београда у аустријско-турском рату, у којој се на страни Аустријанаца борило и 6.000 Срба из Војводине, аустријски фелдмаршал француског поријекла Франсоа Еуген Савојски Турцима нанио тежак пораз и заузео Београд, избацивши Турке и из сјеверне Србије. Аустрији је Пожаревачким миром закљученим 1718. припала сјеверна Србија, Банат и сјеверна Босна.
-1984. умро српски писац Душан Радовић, јединствена медијска личност српске културе и врстан дјечји писац. Радио је у листовима ,,Змај”, ,,Пионир”, ,,Кекец” и ,,Полетарац” и био уредник дјечјих редакција Радија и Телевизије Београд. У широј јавности је посебно упамћен по радио емисији Студија Б ,,Београде, добро јутро”, којом је од 1976. осам година будио Београђане обиљем сатиричних доскочица, духовитих коментара и љупког хумора, обиљежених аутентичном мудрошћу.
-1845. рођен француски физичар Габријел Липман, добитник Нобелове награде за физику 1908. Он је пронашао процес фотографисања у природним бојама. Конструисао је и капиларни електрометар и засновао принцип о одржању електрицитета.
-16. августа 1804. године први пут је додијељено високо француско одликовање ,,Орден Легије части”. Орден је додијељиван искључиво за заслуге за државу и народ које трају више од 20 година. Мало је познато да је свега пет градова у свијету одликовано француском Легијом части и да се међу њима налази Београд. Године 1924. Године одликован је Београд, а орден је српском градоначелнику уручио лично маршал Франше д’Епере. Поред Београда, орденом француске Легије части одликовани су још и град Лијеж, Луксембург, Волгоград и Алжир.
-Српска православна црква 16. августа слави преподобне Исакије, Далмат и Фауст