
Истрага о проневјери преко 20 милиона евра у оквиру које је ухапшен функционер ДПС-а Јован Мартиновић, могла би да се прошири и на бивше руководство Електропривреде Црне Горе, сазнаје БОРБА из више извора. Бивши извршни директор и бивши запослени Фонда за заштиту животне средине, Јован Мартиновић и Андреј Недовић, ухапшени су прије неколико дана по налогу Специјалног државног тужилаштва (СДТ).
Они се сумњиче за кривично дјело злоупотреба положаја у привредном пословању, у саизвршилаштву, а поводом непрописне додјеле и уписа у регистар бесплатних емисионих кредита привредном друштву „Унипром“ ДОО Никшић. Сумња се да је прибављена корист од преко 20 милиона евра.
Еколошка активисткиња Наташа Ковачевић сматра да истрагу треба проширити.
“Да се позове тадашње руководство ЕПЦГ, да би се проширила ова тужба, боље утврдило чињенично стање и да би сви актери били равномјерно били укључени у процес, а посебно они који су доносили овакву врсту Уредбу, која је дозволила простор за злупотребе, а видјећемо да ли је до тих злоупотреба заиста и дошло“, поручила је Ковачевић.
Мартиновић је наводно спровео спорну трансакцију – промет емисионих кредита у Регистру емисионих кредита за 2020. годину и Регистру емисионих кредита за 2021. годину, и на тај начин довео до прибављања противправне имовинске користи Унипрому од 16,94 милона еура, а на штету Фонда за заштиту животне средине и државног буџета.
Кривична пријава поднијета је у априлу 2021. године, а њоме су обухваћени и бивши премијер Душко Марковић, бивша министарка енергетике Драгица Секулић и бивши предсједник Одбора директора ЕПЦГ Ђоко Кривокапић.
Кривична пријава поднешена је и против власника и заступника компаније Унипром Веселина Пејовића, бившег извршног директора ЕПЦГ Игора Новељића, бивших чланова Одбора директора ЕПЦГ, Ранка Миловића, Самира Хоџића, Владана Радуловића, Срђана Спаића, Милоша Конатара и Николе Вујовића.
У кривичној пријави коју је тада поднијела ЕПЦГ, наводи се да исту подноси због криминалног удруживања, злоупотребе овлашћења у привреди и службеног положаја и противзаконитог утицаја, усљед чега је наступила директна штета по буџет у износу од 16.94 милиона евра.