
“Обнова односа Београда и Подгорице је почела и надам се да ће тако бити и са Црном Гором и Србијом. Односи треба да буду најбољи могући. Народ то жели и народ то заслужује”.
То своје увјерење предсједница Скупштине Главног града Јелена Боровинић Бојовић потврдила је и одабиром Београда за прву званичну посјету.
“Послала сам сигнал да отварамо ново поглавље односа утемељено на историјату међусобне упућености и блискости, као и на потреби развоја свих облика сарадње у интересу грађана”, каже за “Новости” Боровинић Бојовић, која је прије садашње позиције као пулмолог била начелница тог ођељења Клиничког центра Црне Горе, потом министарка здравља, а њено име постало је познато у региону прије три године када јој је пацијент био блаженопочивши митрополит Амфилохије.
Кад се присјећа тих драматичних тренутака, истиче како им је већ првог дана по доласку у болницу, митрополит саопштио да жели да остане у Црној Гори, да заједно са народом носи крст у невољи која је задесила читав свијет.
“И поред наших молби и препорука да се одмара и штеди снагу, даноноћно се молио за обољеле”, наводи др Боровинић Бојовић и додаје: “Бити у његовој близини било је посебно духовно искуство, непроцјењиво. А што је временска дистанца дужа, све је јасније колико је блаженопочивши митрополит Амфилохије био посебан. Изузетна личност, једна од централних нашег времена. Духовни горостас, оправдано много вољен у народу. Није било лако изборити се онда са свакојаким притисцима. Велика је била одговорност лијечити насљедника трона Светог Петра Цетињског”.
А када је ријеч о политичком терену, од нове Владе Црне Горе, каже, очекује исто што и већина грађана.
“Очекујемо стабилизацију политичких прилика, консолидацију демократије, реформе у правосуђу и економски бољитак који је обећан. Нова већина има јако упориште у парламенту и подршку грађана коју је добила на изборима. Сада је вријеме за рад и реализацију програма”, нагласила је.
“Изјасните се без страха”
Представници бивше власти, према њеним ријечима, сталним опирањем попису појачавају сумње да су ранији подаци били резултат притисака, дискриминације, итд.
“Пописни подаци су неопходни због креирања потребних стратегија развоја једне земље, али су важни и у културолошком и политичком смислу јер смо ми Срби као заједница били дискриминисани за време ДПС режима, све до побједе коју смо остварили 2020. године. Јако је важно да се на попису сви грађани слободно изјасне, без осјећаја страха и било каквог притиска”, закључује Боровинић Бојовић.
Извор: РТЦГ