
Фото: ЕПЦГ
Одређене екстремне ситуације могу да “натјерају” Електропривреду Црне Горе да посегне за непопуларном мјером – поскупљењем струје, а Одбор директора ће се о томе изјаснити до краја године, казао је у интервјуу за Портал РТЦГ предсједник Одбора директора ЕПЦГ Милутин Ђукановић. Истиче и да је повећање броја запослених у комапнији било више него неопходно. Ђукановић поручује и да у ЕПЦГ нема партијског запошљавања, али да се, како каже, добро зна који грађани су у претходном периоду били незапослени. ЕПЦГ Жељезара Никшић чека уплату од 6,5 милиона еура, а Ђукановић поручује да те уплате неће бити док не добију мишљење Агенције за заштиту конкуренције, преноси РТЦГ.
Ђукановић подсјећа да је Електропривреда Црне Горе на крају јуна остварила добит од 106.114.000 еура, што је како каже најбољи резултат у историји пословања.
“Сви прелиминарни подаци као и прогнозе до краја текуће године указују на то да ће 2023. бити једна од бољих, ако не и најбоља година када је у питању пословање ЕПЦГ”, навео Ђукановић.
И поред добрих пословних резултата Ђукановић не може да гарантује да и наредне године неће бити поскупљења струје.
Ђукановић каже да се Одбор директора Електропривреде Црне Горе на чијем је челу, по питању повећања цијена електричне енергије за грађане и привреду односио крајње друштвено-одговорно, упркос инфлацији.
“Дакле, ниjeсмо дозволили да буџети наших потрошача нити привреда буду додатно оптерећени током кризних 2021. и 2022. године. Претходне године су показале да много фактора утиче на велепродајна тржишта електричне енергије и одређене екстремне ситуације могу да “натјерају” ЕПЦГ да посегне за овом непопуларном мјером, овдје првенствено мислим на ситуацију у којој би дошло до дефицита домаће производње па би у том случају морали да увозимо електричну енергију по екстремно високим цијенама. Одбор директора ће се, по питању ове одлуке, изјаснити до краја године”, навео је Ђукановић.
Нема партијског запошљавања, зна се који грађани су били незапослени
Електропривреда Црне Горе је у посљедње двије године повећала број радника за 30 одсто, а просјечну плату за скоро 200 еура, показује ранијa анализа Министарства капиталних инвестиција, коју је објавила Влада.
Ђукановић каже да је повећање броја запослених било више него неопходно.
“По преузимању Електропривреде Црне Горе суочили смо се са недостатком компетентног кадра из свих области пословања. ДПС је притом апсолутно урушио култ рада. Запослили смо нове људе и сигуран сам да ћемо у том духу и наставити будући да смо проширили производни портфолио, чврсто смо усмјерени ка стратегији развоја компаније о чему најбоље, наравно, говоре и резултати”, истиче Ђукановић.
Поручује и да у компанији нема партијског запошљвања.
“Више пута сам истицао да у ЕПЦГ, од нашег доласка, више нема партијског запошљавања. Исто тако, јавност врло добро зна који грађани су у претходном периоду били незапослени”, казао је Ђукановић.
Уплата ЕПЦГ Жељезари Никшић тек након мишљења Агенције за заштиту конкуренције
У фебруару је са радом почела кћерка компанија ЕПЦГ Жељезара Никшић, којој за почетак производње челика треба буџет и уплата 6,5 милиона еура од ЕПЦ.
Ђукановић каже да за ту уплату и даље чекају мишљење Агенције за заштиту конкуренције, која треба да оцијени да ли је или није ријеч о државној помоћи.
“Искористићу и ову прилику да апелујем на Агенцију да нам достави мишљење, какво год било. Ми у овом тренутку, без наведеног мишљења, не можемо даље да планирамо и доносимо пословне одлуке које су од значаја за компанију”, казао је Ђукановић.
У Солар-Градњи око 500 запослених – компанија има перспективу
ЕПЦГ је основала и ЕПЦГ-Солар-Градњу, а анализе Министарства капиталних инвестиција говоре о томе да је пословни губитак тог друштва у 2022. био 2,2 милиона еура.
Ђукановић каже да ЕПЦГ-Солар-Градња броји приближно 500 запослених. То је компанија која је, како истиче, у повоју, док је само функционисање зависно од других дјелова ЕПЦГ групације, првенствено ЕПЦГ и ЦЕДИС-а.
“На дан 30.06. исказана је добит од 100.000 еура што говори да ЕПЦГ Солар-Градња има перспективу. Закон о јавним набавкама и проблеми административно-техничке природе на које Солар-Градња не може да утиче, умногоме су успоравале рад компаније. Мишљења сам да се, узимајући у обзир све компаније које су у државном власништву, у ЕПЦГ-Солар-Градњи највише ради”, истиче Ђукановић.
А извршни директор ЕПЦГ Солар градње Ранко Вуксановић поднио је недавно оставку на ту функцију. Ђукановић каже да је Вуксановић у ЕПЦГ-Солар-Градњи одрадио сјајан посао и дао изузетан допринос за комплетан енергетски сектор.
“Ранко живи у Подгорици, сложеност посла који је обављао изискивао је велика одрицања у сваком смислу и апсолутно разумијем ову његову одлуку, функција коју сада обавља није ништа мање значајна од претходне али са мјестом рада у Подгорици, што му је олакшица. Он је поставио на ноге компанију која има перспективу и ван граница наше земље”, наводи Ђукановић.
Каже и да Солар-Градња данас има преко 400 обучених монтера који за Црну Гору представљају, како истиче, суво злато.
“Ми смо покренули процедуре да одређен број монтера добије ЕУ сертификате и очекујемо да ова компанија ускоро почне да изводи радове у земљама окружења. Земље ЕУ су, такође, дефицитарне за овим кадром”, казао је предсједник Одбора директора ЕПЦГ.
Конкурс за позицију извршног директора ЕПЦГ-Солар-Градње је расписан у понедељак и траје десет дана.
“Очекујем избор квалитетног кадра, свакако именовање извршног директора је надлежност Одбора директора ЕПЦГ-Солар-Градње”, закључио је Ђукановић.