Директор Управе за статистику (Монстат) Мирослав Пејовић реаговао је поводом натписа у медијима који су се, како каже, претходних дана могли чути, а који нијесу аргументовани, казавши да је у обавези да јавности изнесе низ чињеница, које потврђују да “Управа за статистику свој посао ради професионално и искључиво у складу са законом и принципима званичне статистике”. Пејовић је казао да ће коначни резултати пописа бити објављени када се за то стекну услови.
Његово саопштење преносимо интегрално:
“Поводом натписа у медијима, који су се претходних дана могли чути, а који нијесу аргументовани, као директор Управе за статистику у обавези сам да јавности изнесем низ чињеница, које потврђују да Управа за статистику свој посао ради професионално и искључиво у складу са законом и принципима званичне статистике: 1. Управа за статистику не крши закон.
Објављивање резултата пописа дефинисано је чланом 30 Закона о попису становништва, домаћинстава и станова (“Службени лист Црне Горе”, бр. 140/22 од 16.12.2022, 105/23 од 28.11.2023). Истим је предвиђено, да ће коначне резултате, Управа за статистику, објавити према Годишњем плану званичне статистике и Календару објављивања статистичких података. Наведеним документима је дефинисано да ће се Саопштења пописа становништва, домаћинстава и станова 2023. године, објављивати сукцесивно у другој половини 2024. године, након уноса, обраде и контроле података. Дакле, није прекршен закон јер друга половина 2024. године траје још четири мјесеца и ниједним саопштењем нити изјавом Управа за статистику није прецизирала датум објаве нити исти комуницирала у јавности.
2. Управа за статистику спроводи све активности предвиђене Законом о попису, и у току су активности дефинисане члановима 26а и 26б истог, а који је усвојила Скупштина Црне Горе новембра 2023. године.
Закон о попису дао је Управи за статистику легитимитет да припрема и спроводи све активности везане за припрему и спровођење пописа. Истим је предвиђена обавеза да Управа за статистику обезбиједи грађанима Црне Горе могућност провјере својих података из пописа који се односе на етничко културолошке карактеристике. Реализација ове активности је предвиђала спровођење двије независне тендерске процедуре, од којих је прва покренута током фебруара 2023. године, када је расписан први тендер за израду специјалног софтвера за провјеру наведених података. Након три неуспјела тендера, из четвртог покушаја исти је успјешно завршен и за резултат имамо израђен софтвер.Примјена израђеног софтвера законом је условљена ревизијом кода што је изискивало расписивање новог тендера. Како и овај тендер првим расписивањем није био успјешан, било је нужно његово понављање. Коначну информацију о исходу другог по реду расписаног тендера за ревизију кода софтвера ћемо имати сјутра и о томе ћемо јавност информисати као и увијек до сада, правовремено и транспарентно. Дакле, сходно наведеном, одговорност Управе за статистику је управо досљедно спровођење Закона о попису, а неуспјели тендери се не могу приписивати неизвршавањем обавеза ове институције.
3. У коначном, Управа за статистику је сходно својој одговорности обезбиједила све услове за потпуну реализацију Споразума о условима за одржавање пописа становништва, домаћинстава и станова који су потписали Влада Црне Горе, политичке партије и национални савјети/вијећа.
Сходно наведеном Споразуму, Управа је обезбиједила услове који омогућавају спровођење свих захтијеваних контрола унешених података од стране, споразумом наведених актера – политичких партија и националних вијећа/савјета. Оно што слиједи је именовање лица која ће вршити контролу, што је обавеза наведених актера.
4. Контрола података пописа упаривањем са регистрима МУП-а.
Додатно, подсјећамо јавност, да је законом о попису предвиђена могућност контроле података пописа на начин упаривања истих са раположивим административним регистрима. У том смислу, а на захтјев опозиције, усвојене су измјене сета закона којима се Управи за статистику обезбјеђује приступ регистрима МУП-а, које би омогућиле додатне провјере података пописа.Упаривање података са расположивим административним регистрима умногоме је завршена, али не и са подацима Централног регистра становништва МУП-а из разлога техничке природе. Вјерујемо да ће се кроз активну комуникацију са МУП-ом у скорије вријеме уклонити и обезбиједити преостала контрола.
5. Поштовање свих европских стандарда у припремама резултата званичне статистике, а тиме и пописа.
Управа за статистику је дио европске статистичке заједнице, и поштује сва начела Кодекса европске праксе са акцентом на квалитет података уз поштовање принципа независности и професионалности у свом раду, што је истакнуто у одговору директорице ЕУРОСТАТ-а на допис МОНСТАТ-а (Управа за статистику Црне Горе – МОНСТАТ), да је од кључне важности да Управа за статистику изврши овај важан статистички задатак на професионалан и независан начин.
6. Примјери објаве података пописа у другим државама.
Обрада података пописа не зависи од величине популације државе. Сва правила контроле једнако се примјењују без обзира на величину популације.Као примјер наводимо случај Хрватске, која је попис спроводила прикупљајући податке преко интернета и путем лап топова током новембра 2021. године, а податке је објавила након 10 мјесеци – септембра 2022. године. Даље, сличан примјер је имала и Сјеверна Македонија која је такође прикупљала податке уз помоћ лаптопова, уз коришћење регистара за обраду података (без уноса). Обрада је трајала 6 мјесеци, а у Албанији 7 мјесеци.Додатно, европска регулатива предвиђа да се подаци пописа из земаља чланица ЕУ достављају 27 мјесеци након референтне године. Дакле, процес обраде података није једноставан посао и пуко пребројавање пописних листића, већ далеко сложенија обрада података која се спроводи над прикупљеним подацима, при чему се акценат даје професионалним стандардним процедурама обраде података званичне статистике.
На основу горе наведеног може се закључити да нема основа за тврдње пренешене у медијима, а које се односе на непоштовање закона или избјегавање било каквих обавеза које Управа за статистику има у процесу спровођења ове статистичке акције, већ управо супротно, Управа за статистику свој посао ради професионално у складу са законом и принципима званичне статистике. Дакле, када се испуне и два последња предуслова за објаву коначних резултата пописа, а то су функционалан софтвер којим се даје могућност грађанима да провјере своје податке о етничко културолошким питањима, и када се изврши упаривање података са регистрима МУП-а, као последњи контролни механизам, стећи ће се услови за објављивање коначних резултата пописа. Сагледавајући фазе реализације, временски оквир који је неопходан за потпуну реализацију поменутих активности и дефинисани период објаве података, заочекивати је да резултате објавимо у првој половини октобра”.