Шеф дипломатије Србије Марко Ђурић рекао је за РТС да достизање европских стандарда је ствар стратешког опредељења Србије.
,,Могу да кажем да смо у последњих три месеца остварили значајан напредак у придобијању европских држава за то да Србија треба да иде брже ка ЕУ, навео је Ђурић и најавио да ће се то видети и вечерас када се одлучује о кластеру 3, а и наредних недеља. Министар је истакао да жели да се Србија пита и да сједи равноправно за столом са чланицама ЕУ.
Нагласио је да је циљ да се до краја 2026. године заврше сви послови у вези са процесом евроинтеграција.
Говорећи о најављеним америчким санкцијама НИС-у, шеф српске дипломатије каже да је наша политика да имамо српску столицу.
,,Успели смо да сачувамо пријатељства и везе и економски да се развијамо, наставићемо да се боримо и у овим тешким условима. Код нас није готово ни запажено да је отворен нови блок у Термо-електрани “Никола Тесла”. Обновљиви извори енергије показују да ћемо имати и јефтинији и безбеднији ниво снабдевања, а ми ћемо као дипломатија наставити да дајемо подршку свим секторима”, каже Ђурић.
Ричард Гренел, који је у првом Трамповом мандату био специјални изасланик за дијалог Београда и Приштине сада ће бити изасланик председника за специјалне мисије, односно за најврелије тачке широм света.
,,Добра је вест да се регионом бави онај који регион познаје. Иако имамо различите полазне тачке, имаћемо неког са ким желимо да разговаримо”, каже Ђурић.
Осврнуо се на разговоре у Вашинтону, каже да је разговарао са бројним званичницима и са представницима наше дијаспоре и да се на тај начин лобира за нашу земљу.
Додао је да је после САД посетио изложбу у Паризу која показује лепоту наших манастира на КиМ.
Уочи избора на КиМ, Ђурић каже да је више од деценије покушавано да се Срби са КиМ окупе у борби за слободу, правду и демократију.
,,Срби треба да говоре једним гласом и да имамо исту агенду. Српска листа је управо то”, навео је министар Ђурић.
Истакао је да је српска дипломатија у петој брзини и да се труди да шири своје контакте. Најавио је одржавање Амбасадорске конференција.
,,Бићемо присутнији свуда да унапређујемо слику о Србији”, каже Ђурић и најавио је своју посету Народној Републици Кини.
Извор: РТС