Европска служба за сузбијање превара (ОЛАФ) навела је у извјештају о свом раду да је Црна Гора једна од земаља које су обухваћене илегалном трговином цигаретама. Приказали су да је у Црној Гори заплијењено преко 62 милиона шверцованих цигарета.
У питању је извјештај који покрива 2023. годину, а наводи се да су операције ОЛАФ-а довеле до запљене преко 616 милиона илегалних цигарета широм свијета, укључујући 333 милиона цигарета заплијењених на спољним границама ЕУ.
“ОЛАФ је такође помогао да се заплијени 140 тона сировог дувана и 6 тона дувана за лулу, спречавајући губитке од преко 151 милиона еура за буџете ЕУ и националне буџете. Поред тога, дојаве из ОЛАФ-а довеле су до конфискције 144,34 милиона цигарета и 40 тона сировог дувана изван ЕУ”, наведено је у извјештају.
Додаје се да је кријумчарење цигарета поново глобално питање.
“Јер су неке од земаља укључених у илегалну трговину биле удаљене попут Турске, Индонезије, Уједињених Арапских Емирата и Црне Горе. ОЛАФ има дугу искуство у помагању националним царинским органима у борби против трговине шверцованим цигаретама широм свијета. Такође има значајно искуство у помагању властима у проналажењу и затварању тајних фабрика цигарета које производе недозвољене и фалсификоване цигарете”, оцијењује се у извјештају.
Подаци о одузетим цигаретама (Фото: ОЛАФ)
У једном случају из 2023. године, како се тврди, ОЛАФ је помогао властима да разбију криминалну мрежу која је производила недозвољене цигарете у Шпанији, а затим их кријумчарила широм Европе. Мрежа је имала везе са Пољском, Румунијом, Грчком, Италијом, Словачком и Украјином, указано је.
“ОЛАФ је успоставио мрежу за размјену информација међу истражитељима која је убрзала прикупљање и размјену података, пружила анализу, техничку подршку и олакшала усвајање заједничке истражне стратегије. Координирао је овај заједнички напор омогућавајући брзу акцију широм ЕУ која је резултирала демонтажом илегалне фабрике у Шпанији, хапшењем 20 особа и запљеном приближно 15 милиона фалсификованих цигарета и девет тона сировог дувана. Укупни процијењени финансијски утицај заплијењене робе, укључујући акцизе и ПДВ, износио је око 5 милиона еура”, наведено је у извјештају.
извор: РТЦГ