Потпредсједник Скупштине Црне Горе Борис Пејовић казао је на РТЦГ да је захтјев да се српски језик уведе као службени у Црној Гори потпуно легитиман, те да извршна власт неће одступити од приоритета који се односе на унапређење животног стандарда, владавину права и европске интеграције.
Пејовић је истакао да је Устав јако експлицитан у том сегменту, те да су потребне двије трећине у парламенту, три петине од уписаних бирача у бирачко списку, а то значи да 325.000 грађана мора подржати иницијативу.
Он истиче да се до тога може доћи једино ширим друштвеним консензусом, да сви друштвено-политички актери подрже ту иницијативу.
“Да би се ово питање ријешило морамо имати конструктиван приступ и може се ријешити као посљедица ширег друштвеног консензуса, кроз партиципацију свих етничких вјерских заједница и опозиционих партија, само тако можемо доћи до бројке коју је Устав прописао”, нагласио је Пејовић.
Поручује да је у питању легитимна иницијатива али да извршна власт неће одступити од приоритета који се односе на унапређење животног стандарда, владавину права и европске интеграције.
Коментаришући реакције на Извјештај Европске комисије о Црној Гори, Пејовић је нагласио је да је легитимно да опозиција релативизује успјехе парламентарне већине без обзира на чињенице.
Европске интеграције, како каже, више нијесу флоскула, европске интеграције нијесу декларативна орјентација, већ имамо конкретне бенефите.
,,Влада је усвојила одређене политике које ће нам кроз план раста донијети 383 милиона еура, од тога 110 милиона бесповратних средстава, 283 милиона јако повољних кредита…”, истакао је Пејовић.
,,Ми смо још увијек кандидат за чланство у ЕУ, а замислите какве ћемо тек имати бенефите када постанемо дио ЕУ. Зато је на нама велика одговорност и зато је значајно да сви политички актери буду фокусирани на тај циљ да Црна Гора постане чланица ЕУ до 2028. године”, поручио је Пејовић.
Коментаришући питање двојног држављанства, Пејовић је казао да је то такође легитимно питање које је наслијеђено.
Постоји велики број грађана који живе у Црној Гори а који немају ријешено то питање, са друге стране постоји бојазан да ће се кроз то питање могао исконструисати изборни инжењеринг. Ја одговорно тврдим да Покрет Европа сад неће учествовати у никаквом изборном инжењерингу, нити ће било које рјешење када је у питању двојно држављанство бити на уштрб црногорске независности и државности”, закључио је Пејовић.
Извор: РТЦГ