Министар енергетике и рударства Саша Мујовић казао је на РТЦГ да се назире рјешење за никшићку Жељезару, али да би можда због правних дилема требало расписати још један јавни позив за закуп, овај пут на 50 година.
Он очекује да би након закупа, за око годину, могла да почне производања у Челичани и Ковачници.
Казао је да је урађено све да се тај проблем ријеши. Ишло се, како истиче, корак по корак и да се види колико се највише може добити од Жељезаре у корист радника.
Подсјетимо, Заштитница имовинско-правних интереса дала је сагласност на пречишћену верзију Нацрта уговора о закупу погона никшићке Жељезаре који је Електропривреда усагласила са понуђачем из Швајцарске, компанијом “8Б Цапитал С.А.” и према коме та компанија може закупити погоне Челичане и Ковачнице на 50 година, али не може стећи право својине у никшићкој фабрици.
Првобитно је Нацрт уговора предвиђао право да швајцарска компанија стекне право својине, што није прошло Скупштину акционара ЕПЦГ.
Мујовић каже и да је према мишљењу заштитнице Одбор директора ЕПЦГ одговоран за то да ли је у складу са законом оно што је понуђено у јавном позиву са оним што се предвиђа уговором са Швајцарском компанијом.
Министар међутим подсјећа да је у јавном позиву закуп понуђен на пет и 10 година, док би у уговору са закупцем то било 50 година.
Он сматра и да би закуп Жељезаре на 50 година био економски исплатив. Министар каже и да ће ову причу сматрати завршеном када радници буду задовољни.
Идеја је да се у Челичани и Ковачници, како каже Мујовић, упосли 150. О радницима ће се, како каже, водити рачуна уз поштовање колективног уговора.
„Тренутно је око 280 радника, али нијесу сви квалификовани да учествују у процесу призводње. Неки бивши менаџменти се нијесу понашали према Жељезари непланског, родбинског и политичког запошљавања. Објективно тих свих 280 радника није квалификовано да учествује у процесу производње и да буде у та два погона“, казао је Мујовић.
Ово је, како истиче министар и добар начин да се да се види ко може да одговори пословима. Остали радници би, како поручује, могли бити распоређено на пословима заштите, одржавања, или ремонта ХЕ.
Мујовић је подсјетио да ће наредне године почети теконструкција Термоелектрана “Пљевља”, која ће како додаје трајати седам мјесеци.
Мујовић је саопштио да је тај ресор наслиједио велики број проблема, међу којим су и Жељезара, рудник Брсково, ријеке Ћехотине…
Извор: РТЦГ